Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Eurosatory 2016: Radiostacje 350X

Przemysł zbrojeniowy, 16 czerwca 2016

Gdyński Radmor – należący do Grupy WB – prezentuje na Eurosatory rodzinę doręcznych radiostacji 350X wykonanych w technologii SDR (Software Defined Radio). Dzięki temu jedno urządzenie, z różnym oprogramowaniem, może pełnić odmienne funkcje.

Rodzina radiostacji 350X, wykonanych w technologii SDR / Zdjęcie: Michał Likowski

W radiostacjach rodziny 350X na wspólnej platformie hardwarowej można zaimplementować waveformy, umożliwiające łagodne przejście pomiędzy klasycznymi systemami (STANAG 4204, STANAG 4205) a systemami nowoczesnego pola walki (BMS). Obecnie Radmor proponuje 3 waveformy (3507, 3508 i 3509) i dwa wykonania (20-510 MHz, 30-137 MHz). Poszczególne rozwiązania są przeznaczone do spełniania określonych wymogów przyszłych użytkowników, w tym odbiorców eksportowych i formacji Obrony Terytorialnej.

Producent przedstawia kompletną rodzinę urządzeń, choć zaznacza, że możliwy jest jej dalszy rozwój, w zależności od potrzeb. Radiostacje są noszone przez żołnierzy, jednak z adapterem samochodowym oraz wzmacniaczem mocy mogą utworzyć zestawy mobile i stacjonarne.

Radiostacja 3507 jest wielosystemowym środkiem łączności radiowej klasy SDR, o konfigurowalnych programowo parametrach (DSEI 2015: Premiera R3507, 2015-09-17). Przeznaczono ją do łączności fonicznej, w tym: taktycznej bliskiego zasięgu VHF i UHF dla sił lądowych; taktycznej bliskiego zasięgu VHF dla sił lotniczych; łączności ze służbami paramilitarnymi i cywilnymi, wykorzystującymi kanały radiowe i rodzaje modulacji dostępne w radiostacji. Możliwa jest transmisja analogowa fonii na stałej częstotliwości, transmisja cyfrowa fonii na stałej częstotliwości i ze skokami częstotliwości (100 skoków/s), szyfrowanie mowy, odczyt pozycji GPS (wbudowany odbiornik systemu) oraz tworzenie zestawów retransmisyjnych. Na Eurosatory zaprezentowano ją z modułem innego producenta, dla zademonstrowania możliwości wykorzystania dowolnych podzespołów hardware`u.

Najmłodszy model 3508 opracowano biorąc pod uwagę doświadczenia z walk na Ukrainie. Stworzono oprogramowanie, które pozwala na zmianę częstotliwości do 300 skoków/s oraz na pozostawanie w stanie ciszy radiowej, nawet do pół roku, bez konieczności późniejszej synchronizacji do sieci. Zasadą konfliktu w Donbasie było bowiem natychmiastowe kierowanie przez separatystów i wspierających ich Rosjan ognia artyleryjskiego na wszystkie określone lokalizacje urządzeń radiowych.

3508 ma zaimplementowany waveform W2FH – wąskopasmowy, mogący pracować w trybie hoppingowym lub na jednej częstotliwości – umożliwiający realizację jednoczesnej transmisji mowy i danych (z portu szeregowego, GPS czy danych Situation Awareness). W2FH posiada mechanizm synchronizacji, który nie wymaga użycia GNSS (np. GPS). Waveformy 3508 spełniają wymogi STANAG 4204 – stałej częstotliwości VHF FM, oraz STANAG 4205: stałej częstotliwości UHF FM/AM.

W radiostacji 3509 zaimplementowano szereg waveformów, w tym umożliwiających współpracę zarówno z klasycznymi systemami, jak i systemami nowoczesnego pola walki BMS. BMS IP WF umożliwia integrację z sieciami IP, jednoczesną transmisję głosu i danych (dane IP, dane pochodzące z sensorów, transparentna transmisja danych z portu szeregowego, dane GPS i Situation Awareness, zwiększone zasięgi usług mowy i danych – multihop relay). Jest oferowany m.in. jako wyposażenie dowódców drużyn lub plutonów przyszłych wojsk OT, jako urządzenie zapewniające np. możliwość nawiązania łączności z formacjami operacyjnymi i nadrzędne wobec indywidualnych radiostacji żołnierzy (Kolejne radiostacje dla Bangladeszu, 2015-07-03).

 

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.