Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Dolderer mistrzem, Czepiela czwarty

Lotnictwo cywilne, 17 października 2016

Podczas finałowego przystanku Red Bull Air Race Matthias Dolderer zdobył pierwszy tytuł Mistrza Świata. Łukasz Czepiela zakończył rywalizację w klasie Challenger na 4. pozycji.

Mistrzem Świata Red Bull Air Race w sezonie 2016 został Niemiec Matthias Dolderer. Drugie miejsce zajął Matt Hall. W imieniu tragicznie zmarłego Hannesa Archa nagrodę odebrała jego przyjaciółka Miriam Höller

18 października, podczas finałowego przystanku Red Bull Air Race sezonu 2016 w Las Vegas, Matthias Dolderer zdobył dla Niemiec pierwszy tytuł Mistrza Świata. Drugie miejsce w rankingu zajął Australijczyk Matt Hall, a pierwszą trójkę zamknął Austriak Hannes Arch. Finałowe wyścigi klasy Master i Challenger zostały odwołane z powodu silnego wiatru, dlatego Łukasz Czepiela stracił szansę na dodatkowe punkty i zakończył rywalizację w klasie Challenger na 4. pozycji (Dolderer z tytułem Mistrza Świata, 2016-10-03).

Podczas wietrznego finału sezonu, który odbył się w niedzielę w Las Vegas, Dolderer został pierwszym niemieckim Mistrzem Świata. Hall jako jedyny zawodnik w stawce miał szansę przełamać jego dominację w ostatnich etapach sezonu, jednak ostatecznie pił szampana na drugim stopniu podium. Trzecie miejsce przypadło byłemu mistrzowi Archowi, którego dynamiczny sezon został tragicznie przerwany na początku września po wypadku prywatnego śmigłowca, w którym pilot poniósł śmierć.

Silny wiatr, którego prędkość dochodziła do 34 km/h, zmusił Komitet Wyścigowy do opóźnienia sesji zawodów głównych w Las Vegas. Kiedy tylko warunki nad bramkami na chwilę się polepszyły, piloci rozpoczęli Rundę 14, jednak z powodu kolejnej zmiany pogody dwóch pilotów nie zdążyło zaliczyć swoich lotów. Runda 14 nie została ukończona, w związku z czym wyniki uznano za nieważne. Jednak dzięki punktom wywalczonym na siódmym przystanku sezonu 2016 w Indianapolis, Dolderer i Hall zapewnili sobie czołowe pozycje w rankingu jeszcze przed finałem.

– To niewiarygodne – fantastyczne uczucie. Trofeum sporo waży i właśnie taki ciężar spadł mi z serca – powiedział Dolderer, który na pierwsze mistrzostwo w karierze, wywalczone w jego piątym sezonie rywalizacji, zasłużył sześcioma miejscami na podium, w tym trzema zwycięstwami. – Nigdy nie osiągasz 100 procent. Staraliśmy się z wyścigu na wyścig prezentować coraz lepszą formę i mam nadzieję, że w przyszłym roku powrócimy jeszcze silniejsi. Nie poddajemy się i spróbujemy obronić ten tytuł.

Silne podmuchy wiatru zmusiły Komitet Wyścigowy do odwołania wszystkich sesji lotów. Decyzja ta wynika z niemożliwości zagwarantowania bezpieczeństwa na torze oraz odpowiednich warunków do latania. Bezpieczeństwo to nasz priorytet, a wiatr wiejący z prędkością dochodzącą do 34 km/h uniemożliwia nam przeprowadzenie rywalizacji w bezpieczny i sprawiedliwy sposób – powiedział dyrektor wyścigu Jim DiMatteo.

W klasyfikacji Challenger Cup triumfował Florian Berger, przed Danielem Ryfą i Kevinem Colemanem / Zdjęcia: Balazs Gardi, Red Bull Content Pool

W klasie Challenger kolejny tytuł dla Niemiec wywalczył Florian Bergér. Łukasz Czepiela, który miał wielki apetyt na podium, z powodu odwołanego wyścigu nie dostał szansy na zdobycie dodatkowych punktów. Rywalizację zakończył na 4. pozycji w klasyfikacji generalnej.

Plan na sezon 2016 wykonany! W tym roku miałem w planie trzy razy stanąć na podium. Stanąłem cztery razy z czego raz wygrałem. Mam nadzieję, że pomoże mi to w dużo lepszym rozwinięciu się w przyszłym sezonie. Czuję równocześnie jednak dużo smutku, bo widziałem po treningach, że mógłbym połknąć kilku pilotów i myślę, że na pewno bym skończył na podium – powiedział Czepiela.

Jednym z wielu wyjątkowych momentów, które miały miejsce podczas ostatniego dnia wyścigów, było uhonorowanie końca kariery Nigela Lamba i pożegnanie go przez wszystkich pilotów klasy Master. Brytyjski mistrz świata z 2014 przechodzi na wyścigową emeryturę, a jego ostatni sezon był naprawdę imponujący – ustanowił nowy rekord toru i zaliczył dwa miejsca na podium.

Klasyfikacja generalna Mistrzostw Świata Red Bull Air Race 2016: 1. Matthias Dolderer (80,25 punktów), 2. Matt Hall (55,75 pkt), 3. Hannes Arch (41,00 pkt), 4. Nigel Lamb (37,75 pkt), 5. Nicolas Ivanoff (35,00 pkt), 6. Yoshihide Muroya (31,50 pkt), 7. Pete McLeod (30,50 pkt), 8. Kirby Chambliss (30,25 pkt), 9. Martin Šonka (25,00 pkt), 10. Michael Goulian (19,75 pkt), 11. Juan Velarde (14,25 pkt), 12. François Le Vot (10,00 pkt), 13. Peter Podlunšek (4,00 pkt), 14. Petr Kopfstein (4,00 pkt), 15. Cristian Bolton (0,00 pkt).

Klasyfikacja generalna Challenger Cup 2016: 1. Florian Berger (28 pkt), 2. Daniel Ryfa (26 pkt), 3. Kevin Coleman (26 pkt), 4. Luke Czepiela (24 pkt), 5. Cristian Bolton (20 pkt), 6. Ben Murphy (20 pkt), 7. Melanie Astles (16 pkt), 8. Francis Barros (2 pkt).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.