Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zegarek BH300

Lotnictwo wojskowe, 08 listopada 2016

Zegarek Błonie BH300 to hołd dla bohaterów 300 Dywizjonu Bombowego Ziemi Mazowieckiej.

Bezpośrednią inspiracją dla projektu zegarka BH300 jest wygląd przyrządów, które zabudowano w kabinie załogi samolotu bombowego Avro Lancaster / Zdjęcie: Błonie

300 Dywizjon Bombowy Ziemi Mazowieckiej był pierwszą polską jednostką lotnictwa bombowego, biorącego udział w Bitwie o Anglię, w historiografii brytyjskiej zwanej Bitwą o Wielką Brytanię. Z tej okazji producent zegarka, marka Błonie, dotarła też do por. Stanisława Nawarskiego, jednego z ostatnich żyjących polskich pilotów uczestniczących w Bitwę o Anglię, któremu podarowała na urodziny pierwszy egzemplarz zegarka swojej poprzedniej lotniczej edycji.

– Kiedy mówi się o Bitwie o Anglię przed oczami stają piloci myśliwscy z Dywizjonu 303, których w swojej książce rozsławił Arkady Fiedler. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że w tym przełomowym starciu brali także udział Polacy z lotnictwa bombowego – mówi dr Grzegorz Śliżewski z Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego, z którą konsultowany był proces tworzenia zegarka. Dywizjon 300 był pierwszym polskim oddziałem, który został sformowany przez Brytyjczyków. Oficjalnie został powołany do życia w Bramcote 1 lipca 1940, jednak jego historia sięga jeszcze 1939 (Obory – jak Northolt, 2016-09-16).

– W czasie całej wojny Dywizjon 300 wysyłał w powietrze swoje samoloty 3891 razy, zrzucając 10 712 ton materiałów wybuchowych. Jego załogi zgłosiły zestrzelenie 9 i uszkodzenie 5 samolotów przeciwnika w walkach powietrznych. Jednostka straciła 79 samolotów, 371 lotników poległo, a 87 trafiło do niewoli lub zaginęło – opowiada dr Śliżewski.

Dzięki współpracy z Robertem Gretzyngierem z Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego, marce Błonie udało się też zrealizować unikalny w historii polskiej branży zegarkowej projekt – odnaleźć jednego z ostatnich żyjących pilotów Dywizjonu 302, czyli jednostki, której dedykowany był poprzedni zegarek – Błonie WX302.

Zegarek Błonie BH300to hołd dla bohaterskich lotników 300 Dywizjonu Bombowego Ziemi Mazowieckiej, który jako pierwsza polska jednostka lotnictwa bombowego wziął udział w Bitwie o Anglię
 

– Porucznik Stanisław Nawarski mieszka w Nortwood pod Londynem, w sierpniu tego roku skończył 95 lat. Postanowiliśmy przekazać mu symbolicznie zegarek z numerem 001 oraz nakręcić o nim krótki film dokumentalny – mówi Maciej Morawski, Kierownik Zakładu Błonie. – Chcemy w ten sposób przybliżyć wszystkim jego osobę, a także historię udziału Polaków w Bitwie o Anglię

Bezpośrednią inspiracją dla projektu zegarka BH300 jest wygląd przyrządów, które zabudowano w kabinie załogi samolotu bombowego Avro Lancaster, na jakich latali polscy piloci 300 Dywizjonu Bombowego. Kształt wskazówek godzinowej i minutowej BH300 odwzorowuje te, które miały wysokościomierze, a wskazówka sekundowa ma kształt strzałki kompasowej. Również umieszczenie cyfry 0 w miejscu godziny 12 jest nawiązaniem do tarczy wysokościomierza. Podobnym odniesieniem jest też intensywnie zielony kolor cyfr i wskazówek w jednej z trzech wersji kolorystycznych, w jakich dostępny jest zegarek.

Kolejnymi nawiązaniami do polskiego dywizjonu są: umieszczona na sprzączce nazwa zegarka, która pochodzi od liter kodowych i numeru Dywizjonu 300, autorski wahnik w kształcie samolotu Lancaster, widoczny przez szklany dekiel, odznaka Dywizjonu wytłoczona na wewnętrznej stronie paska i szachownica lotnicza wygrawerowana na koronce.

Zegarek Błonie BH300 ma 42-mm kopertę ze stali szlachetnej 316L i szwajcarski mechanizm automatyczny zdobiony pasami genewskimi. Rezerwa chodu zegarka wynosi 36 h. Wodoszczelność – do 5 atm. Producent zapewnia 2 lata gwarancji.

Błonie – zgodnie ze swoją dotychczasową strategią – wypuszczają na rynek limitowaną edycję zegarka. Do końca grudnia wyprodukowanych zostanie maksymalnie 450 sztuk, na których zakup już teraz można się zapisywać.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.