Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

LSR Pirat w 2018

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 18 listopada 2016

Podczas odbywającej się w Ostrowcu Świętokrzyskim konferencji poświęconej Obronie Terytorialnej, przedstawiciele Mesko poinformowali o harmonogramie prac nad LSR Pirat.

Lekki System Rakietowy Pirat o zasięgu 2,5 km powstaje jako prostsza i tańsza alternatywa dla droższych Spike LR zdolnych niszczyć cele na dystansie 4 km. Będzie konkurował o zamówienie WOT z modelami oferowanymi przez przedsiębiorstwa izraelskie i amerykańskie / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Lekki System Rakietowy Pirat powstaje w ramach zapotrzebowania na nowy przeciwpancerny pocisk kierowany dla formowanych od 1 stycznia 2017 Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT). Ma charakteryzować się niższą ceną i masą od podstawowego środka do zwalczania pojazdów pancernych używanego w Wojsku Polskim, jakim jest system Spike LR Dual, jednak mniejszym zasięgiem (PD2016: Dwie propozycje Mesko na ppk, 2016-06-03).

Projekt rozwoju LSR Pirat rozpoczęto w 2015, ma zakończyć się – według harmonogramu przedstawionego w Ostrowcu – w czerwcu 2018. Realizowany jest ze środków własnych przedsiębiorstwa. Przedstawiciele Mesko poinformowali, że nie jest to jedynie data opracowania prototypu, czy wdrożenia go do produkcji seryjnej, ale także zakończenia badań kwalifikacyjnych (państwowych) nowej konstrukcji.

LSR Pirat ma być przeznaczony do zwalczania umocnień, czołgów, transporterów opancerzonych i innych wozów bojowych, grup wojsk oraz śmigłowców. Maksymalny zasięg pocisku to 2500 m, będzie on naprowadzony półaktywnie na odbity promień laserowy. Pirat powstaje na bazie rozwiązań technicznych, zakupionych na zasadzie licencji, od Państwowego Kijowskiego Biura Konstrukcyjnego Łucz. Pomimo podobieństwa, nie będzie to jednak kopia ukraińskiego RK-3 Korsar, ale rozwinięcie tej konstrukcji m.in. głowica bojowa pocisku została opracowana w Polsce.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.