Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kosmiczna infostrada już działa

Astronautyka, 26 listopada 2016

Airbus Defence and Space wstępnie uruchomił kosmiczną infostradę, która reprezentuje zupełnie nową jakość transmisji danych w przestrzeni kosmicznej.

SpaceDataHighway może przekazywać nawet 40 Tb danych dziennie / Rysunek: ESA

Kosmiczna infostrada (ang. SpaceDataHighway) reprezentuje zupełnie nową jakość transmisji danych w przestrzeni kosmicznej. Szerokopasmowa łączność laserowa z wykorzystaniem satelitów przekaźnikowych na orbicie geostacjonarnej zapewnia unikatową, bezpieczną usługę transmisji danych w czasie zbliżonym do rzeczywistego.

Dzięki nowej technologii laserowej opracowanej przez Tesat Spacecom, SpaceDataHighway może przekazywać duże ilości danych z satelitów do obserwacji Ziemi, statków powietrznych, a nawet Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z szybkością 1 Gb/s, transmitując nawet 40 Tb dziennie. Z usług nowej generacji jako pierwsze skorzystają satelity Komisji Europejskiej Copernicus Sentinel, przeznaczone do obserwacji Ziemi.

Program SpaceDataHighway jest realizowany w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego między Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) a Airbus Defence and Space.  Kluczowym sponsorem jest również Niemieckie Centrum Lotniczo-Kosmiczne (DLR).

EDRS-A, pierwszy satelita przekaźnikowy SpaceDataHighway, został wyniesiony na orbitę 30 stycznia 2016, Ten pierwszy węzeł komunikacyjny, umieszczony na pozycji 9°E, obejmuje zasięgiem obszar od wschodniego wybrzeża Ameryki do Indii. Drugi satelita zostanie wystrzelony w 2017 i zwiększy zasięg, przepustowość i niezawodność systemu.

Airbus Defence and Space planuje rozbudować SpaceDataHighway o trzeci węzeł, EDRS-D, który ma zostać umieszczony nad regionem Azji i Pacyfiku. Będzie on kolejnym krokiem w kierunku globalnego światłowodu na niebie. EDRS-D, wyposażony w kilka terminali laserowych z dwukierunkowymi łączami optycznymi, będzie mógł jednocześnie obsługiwać wielu klientów, wiele satelitów i samolotów. Będzie też mógł transmitować dane do innego satelity przekaźnikowego, aby dostarczyć je na drugą półkulę, z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa (Drugie oko Copernicusa, 2016-06-20).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra