Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Białoruski prezent dla Serbii

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 30 stycznia 2017

Białoruś przekaże Serbii samoloty myśliwskie MiG-29 i zestawy OP Buk.

Do Serbii trafi m.in. 8 myśliwców MiG-29, używanych przez wojska lotnicze Białorusi / Zdjęcie: MO Białorusi

W wywiadzie dla miejscowego dziennika Politika minister obrony Serbii Zoran Đorđević poinformował, że Białoruś przekaże Serbii nieodpłatnie 2 dywizjony zestawów obrony powietrznej Buk i 8 samolotów myśliwskich MiG-29. Serbia ma zapłacić jedynie za ich remonty i modernizację. Sprzęt powinien zostać dostarczony w ciągu bieżącego roku.

Białoruś, od czasów radzieckich, ma dobrze rozwiniętą technologię urządzeń optoelektronicznych i elektronicznych, które wciąż rozwija. Ich samochody ciężarowe i maszyny budowlane mogłyby być interesujące dla sił zbrojnych Serbii. Ponadto istnieje duże pole do współpracy, jeśli chodzi o naprawy i modernizację poszczególnych typów broni pochodzenia radzieckiego i rosyjskiego. Z drugiej strony, Białorusini są zainteresowani paliwem rakietowym i innymi produktami naszego przemysłu obronnego – stwierdził minister Đorđević.

Szczegóły współpracy wojskowej pomiędzy Serbią i Białorusi będą negocjowane w maju. Z tego powodu minister Đorđević nie był w stanie powiedzieć się, ile będzie kosztować serbskich podatników remont Buków i MiGów-29. Dodał jednak, że obecnie prowadzone są także rozmowy z Białorusią na temat dostaw zestawów OP w wersji S-300W i S-300PG.

Asystent ministra ds. zakupów sprzętu Nenad Miloradović powiedział, że Serbii mają być dostarczone zestawy Buk M-1, które będą na Białorusi wyremontowane i zmodernizowane do wersji Buk MB. Modernizacja obejmie wymianę 85% elektroniki.

MiGi-29 dostarczone będą w standardzie izd. 9-13. Obecnie Serbia dysponuje 4 samolotami tego typu. Według Đorđevića już w marcu, a najpóźniej w kwietniu w zakładach Moma Stanojlović rozpoczną się przeglądy naprawcze 6 kolejnych MiGów-29, przekazanych przez FR (Rosyjskie uzbrojenie dla Serbii, 2016-12-25). Po pozyskaniu jeszcze 8 MiGów-29 od Białorusi Vazduhoplovstvo i protivvazdušna odbrana (VPO, wojska lotnicze i obrony powietrznej Serbii) będą dysponować łącznie 18, w pełni sprawnymi, samolotami tego typu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.