Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rosyjskie uzbrojenie dla Serbii

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 25 grudnia 2016

W ramach zawartego 23 grudnia porozumienia Serbia w 2017 ma otrzymać od Rosji m.in. 6 myśliwców MiG-29 (FR chce dostarczyć Serbii MiGi-29, 2016-11-14), 30 czołgów T-72S i 30 wozów BRDM-2 z działkami kal. 14,5 mm. Samoloty będą pochodzić z rezerw WKS FR. Do niedawna były eksploatowane w 31. Pułku lotniczym z Millerowa, a obecnie są przechowywane w podmoskiewskiej bazie Kubinka. Serbia ma pokryć koszty ich remontów i modernizacji.

Jeden z myśliwców MiG-29, który ma trafić do Serbii. Samolot z numerem rejestracyjnym RF-93709 ma go zmienić na serbski 18116 / Zdjęcie: Władimir Połujanow

Do Serbii mają trafić 4 jednomiejscowe MiG-29A (jeden izd. 9-12A i trzy izd. 1-13) i 2 dwumiejscowe MiG-29UB (izd. 9-51A). Wszystkie są zdatne do lotu. Rosyjskie zakłady remontowe mają je doprowadzić do standardu eksportowego, przedłużyć resursy i przeprowadzić niezbędne remonty (ich serbskim partnerem mają być zakłady Moma Stanojłowicz). Jednocześnie wyremontują 4 samoloty MiG-29B/UB (3 izd. 9-12B i 1 izd. 9-51B) posiadane obecnie przez Serbów.

W pakiecie Serbowie mają otrzymać także duży zestaw części zamiennych, oprzyrządowania serwisowego i uzbrojenia, wystarczający na 3-4 lata eksploatacji. Modernizacja samolotów może objąć zainstalowanie nowych stacji radiolokacyjnych i przystosowanie do użycia pocisków kierowanych średniego zasięgu klasy powietrze-powietrze RWW-AE. Ex-rosyjskie MiG-19 mają wejść do uzbrojenia serbskich wojsk lotniczych pod koniec 2017.

Koszt pierwszego etapu modernizacji serbskich sił zbrojnych, opartego głównie o zakupy w FR, jest szacowany na równowartość do 230 mln Euro (koszty programu związanego z samolotami MiG-29 mają wynieść równowartość 185 mln Ruro). W 2018 program ma być kontynuowany. Planowane są dostawy mobilnych zestawów przeciwlotniczych Buk-M2 i Tunguska, radiolokatorów trójwspółrzędnych i 4 śmigłowców bojowych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra