Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nowy dowódca podhalańczyków

Wojska lądowe, 06 kwietnia 2017

Pułkownik Ryszard Pietras został dowódcą 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Uroczysty apel z okazji zdania i objęcia obowiązków z udziałem Dowódcy Generalnego RSZ, gen. dyw. Jarosława Miki, odbył się 5 kwietnia na placu Farnym w Rzeszowie.

Kulminacyjnym momentem uroczystości było przekazanie sztandaru 21. BSP i przechodniej ciupagi jako symbolu władzy podhalańskiej. Następnie płk Pietras został ubrany w mundur podhalański - kapelusz i pelerynę / Zdjęcie: 21. Brygada Strzelców Podhalańskich

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej pułkownik Ryszard Pietras, który przybył do podhalańczyków z Wojsk Specjalnych, oficjalnie objął stanowisko dowódcy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich (Podhalańczycy w Alpach, 2017-03-22; Zimowy poligon podhalańczyków, 2017-02-22). Ceremonia zdania i objęcia obowiązków odbyła sie się 5 kwietnia w centrum Rzeszowa. Obowiązki płk Pietrasowi przekazał czasowo pełniący funkcję dowódcy, płk dypl. Jarosław Mokrzycki, etatowy zastępca.

Nowego dowódcę brygady przedstawił zebranym Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. dyw. Jarosław Mika (Nowy Dowódca Generalny RSZ, 2017-02-08). Jednocześnie podziękował płk Mokrzyckiemu za czasowe pełnienie obowiązków. Dowódca Generalny podziękował także byłemu dowódcy brygady pułkownikowi Zenonowi Brzuszko.

W uroczystości oprócz dziesięciu pododdziałów wystawionych przez wszystkie jednostki brygady, udział wzięło wielu gości. Żołnierzom towarzyszyli m.in. przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, byli dowódcy 21. BSP, żołnierze Garnizonu Rzeszów i przedstawiciele służb mundurowych. Obecny był także Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych, gen. bryg. Wojciech Marchwica (Nowy dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych, 2017-04-05), dowódcy jednostek Wojsk Specjalnych, a także prezes Związku Podhalan, Andrzeja Skupnia i rodziny twórcy formacji podhalańskich, generała Galicy.

Pułkownik Ryszard Pietras jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Chemicznych w Krakowie. Studia magisterskie i studia podyplomowe ukończył w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki.

W Akademii Obrony Narodowej ukończył kursy przeszkolenia operacyjnego i specjalistyczny kandydatów na dowódców batalionów. Jest absolwentem Podyplomowych Studiów Polityki Obronnej w Royal College of Defence Studies w Londynie. Za granicą ukończył kursy: NATO Crisis Management w NATO School Oberammergau w Niemczech, Program on terrorism and security studies w Centrum Marshalla w Niemczech i Defence resource management w Naval Postgraduate School w USA.

Zawodową służbę rozpoczął w 1986 jako dowódca plutonu w 2. Pułku Chemicznym w Grudziądzu. W l. 1987-2006 zajmował kolejno stanowiska w strukturach Wojsk Chemicznych SZ RP: dowódcy kompanii w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Chemicznych w Krakowie (1987-1990), w 5. Pułku Strzelców Podhalańskich (1990-1993), oficera operacyjnego sztabu w dowództwie Krakowskiego Okręgu Wojskowego, Korpusu Powietrzno-Zmechanizowanego i 2. Korpusu Zmechanizowanego (1993-2006) oraz dowódcy 5. batalionu chemicznego w Tarnowskich Górach.

Od 2007 pełnił służbę w strukturach Wojsk Specjalnych, służąc na stanowiskach sztabowych i dowódczych. Zajmował m.in. stanowiska dowódcy 1. Pułku Specjalnego Komandosów w Lublińcu i dowódcy Jednostki Wojskowej Komandosów.

Płk Ryszard Pietras dwukrotnie uczestniczył w misji SFOR w Bośni i Hercegowinie, zajmując kolejno stanowiska oficera operacyjnego Polskiego Batalionu SFOR i dowódcy kompanii szturmowej Nordycko-Polskiej Grupy Bojowej (2000), a także zastępcy-szefa sztabu Polskiego Batalionu SFOR w Międzynarodowej Grupie Bojowej (2003).

Na podstawie informacji kpta. Konrada Radzika, 21. BSP


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.