Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kolejne Warmate na eksport

Przemysł zbrojeniowy, 19 maja 2017

W połowie maja jeden z krajów członkowskich NATO odebrał pierwszą partię produkcyjną bojowych bezzałogowych statków latających Warmate.

Seryjne Warmate, bez zabudowanych głowic, oczekujące na dostawę do odbiorcy / Zdjęcie: Grupa WB

W połowie maja, jeden z krajów członkowskich NATO, odebrał pierwszą partię produkcyjną bojowych bezzałogowych statków latającychWarmate. Zostały one zakupione dla sił specjalnych i będą wykorzystywane operacyjnie. Realizowana dostawa jest kolejną od czasu światowej premiery Warmate na targach obronnych DSEi w Londynie we wrześniu 2015.

Odbiór poprzedziły testy zdawczo-odbiorcze na jednym z poligonów, zrealizowane dzięki wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej. Podczas testów bbsl trafił precyzyjnie w cel o rozmiarach 2,3x2,3 m (NATO Standard Target). Przeprowadzono również testy zasięgu łączności radiowej i możliwości operowania systemem na odległości 12 km od stanowiska operatora. Czas lotu wynosił 50 minut.

Bbsl Warmate jest wielozadaniowy i w zależności od zastosowanej głowicy może wykonywać misje obserwacyjne i rozpoznawcze (z głowicą obserwacyjną), misje rozpoznawcze i uderzeniowe przeciwko sile żywej przeciwnika (z głowicą obserwacyjną z ładunkiem odłamkowym) i misje rozpoznawcze i uderzeniowe przeciwko celom opancerzonym (z głowicą obserwacyjną z ładunkiem kumulacyjnym)

Warmate może być użytkowany samodzielnie i przenoszony bądź przewożony przez pododdział wojsk lądowych lub specjalnych. Konstrukcja bbsl umożliwia jego zamontowanie na pojeździe (samochód, transporter opancerzony) oraz integrację stacji kontroli i kierowania i naziemnego terminala danych z instalacjami pojazdu. Mający zdolność do operowania w znacznie większym promieniu, pozwalając na wykrycie i obserwację potencjalnego celu w relatywnie dużym komforcie czasowym, Warmate jest alternatywą dla przeciwpancernych pocisków kierowanych. Bbsl Warmate jest przewidziany do jednorazowego użycia, natomiast po wykonaniu zadania obserwacji może być wielokrotnie odzyskiwany.

Warmate jest w pełni autonomicznym rozwiązaniem, pozwalającym na operowanie latającym środkiem bojowym w czasie rzeczywistym w oparciu o otrzymywany z podsystemu obserwacyjnego materiał wideo. Bezzałogowiec wyposażony jest w moduły sterujące, pozwalające na pełną automatyzację większości etapów lotu, włącznie z naprowadzaniem na cel. Operator ma pełną kontrolę i odpowiedzialność za przełączenie w tryb UZBROJONY, umożliwiający wykonanie zadania ogniowego.

Projekt jest finansowany ze środków własnych WB Electronics. Prace nad analogicznymi systemami prowadzone są przez najbardziej zaawansowanych technologicznie i innowacyjne państwa na świecie, m.in. w USA i Izraelu (Idex 2017: WB Group prezentuje ofertę, 2017-02-23, Prezentacja możliwości Warmate , 2016-04-27).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.