Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

RCAF strzegą Islandii

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 23 maja 2017

Od wczoraj przestrzeni powietrznej Islandii strzegą Hornety królewskich wojsk lotniczych Kanady (RCAF).

Para kanadyjskich CF-18 po lądowaniu na Islandii / Zdjęcie: RCAF

Wczoraj obowiązki ochrony przestrzeni powietrznej Islandii przejął kontyngent Royal Canadian Air Force (RCAF, królewskich wojsk lotniczych Kanady). Kanadyjczycy przybyli na wyspę ognia i lodu już 15 maja. Przez kolejne 3 dni zapoznawali się ze specyfiką lotów w tamtejszej przestrzeni powietrznej. Następnie przeszli pod dowodzenie Centrum Połączonych Operacji Lotniczych (CAOC) w niemieckim Uedem.

W ramach operacji Reassurance, której celem jest wsparcie i zapewnienie bezpieczeństwa krajom europejskim, Ottawa wysłała na Islandię 6 samolotów wielozadaniowych CF-18 Hornet, ze składu 433. eskadry lotnictwa taktycznego z 3. Skrzydła RCAF. Stanowią one wyposażenie Air Task Force-Iceland. Kontyngent liczy 180 oficerów i żołnierzy z 2., 3. i 22. Skrzydła RCAF, pod dowództwem ppłka Williama Mitchella.

Kanadyjczycy pozostaną na Islandii przez ok. miesiąc. Poprzednio RCAF odpowiadały za ochronę przestrzeni powietrznej tego kraju na przełomie marca i kwietnia 2013, w ramach operacji Ignition. Natomiast kilka tygodni temu analogiczne obowiązki pełniły wojska lotnicze Włoch (Włosi powrócili z Islandii , 2017-04-21). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.