Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

6 L-159 dla Boliwii

14 stycznia 2009

Boliwia zamierza kupić 6 czeskich samolotów L-159. Mają one kosztować 57,9 mln USD.

Dekret o zakupie 6 L-159 podpisał prezydent Boliwii, Evo Morales. Wraz z samolotami ma być dostarczone uzbrojenie, symulator lotu i części zamienne. Kontrakt ma obejmować także szkolenie pilotów i obsługi naziemnej oraz serwis. Całość ma kosztować 57,876 mln USD (1,17 mld koron).

Czeskie ministerstwo obrony - właściciel L-159 - musi zapłacić za doprowadzenie sprzedawanych samolotów do odpowiedniego stanu ponad 400 mln koron. W transakcji pośredniczy EADS (Czechy kontynuują rozmowy z EADS). Czesi w zamian za L-159 mają kupić jeden samolot transportowy CASA C-295M za 400-500 mln koron z opcją na 3 kolejne maszyny. Na transakcję musiały wyrazić zgodę USA. Amerykańskie komponenty znajdują bowiem zarówno w L-159, jak i C-295M.

Docelowo 12-18 L-159 ma zastąpić w boliwijskim lotnictwie 17 przestarzałych samolotów Lockheed T-33.

Rząd czeski w 1997 zamówił 72 L-159A. Jeden z nich się rozbił, a tylko 24 są dziś eksploatowane przez czeskie wojska lotnicze (6 z nich pozostaje w rezerwie). Reszta od 5 lat czeka zmagazynowana na klientów. Bogato, ale nie najnowocześniej wyposażone samoloty, nie znajdują chętnych na zakup. Obecna sytuacja to efekt przekazania w 1998 kontroli nad producentem L-159 - wytwórni Aero Vodochody amerykańskiemu Boeingowi. Czechy straciły w efekcie około miliard dolarów (Aero Vodochody - miliard dolarów strat na interesach z Boeingiem i Sikorskym). Próba sprzedaży magazynowanych samolotów ma zmniejszyć te straty.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.