Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

60 TBM 850

Lotnictwo cywilne, 17 stycznia 2009

Francuska Daher-Socata poinformowała, że w ubiegłym roku dostarczono odbiorcom 60 szybkich samolotów turbośmigłowych TBM 850. Ich szacunkowa wartość to 170-180 mln USD.

TBM 850 został w 2008 wyprodukowany w rekordowej liczbie. Władze Daher-Socata pozostają optymistycznie nastawione na przyszłość, nawet w obliczu kryzysu gospodarczego. W takim okresie niższe koszty użytkowania, związane z mniejszym niż w przypadku odrzutowców zużyciem paliwa, mogą mieć - zdaniem zarządu - pozytywny wpływ na wyniki sprzedaży turbośmigłowego samolotu dyspozycyjnego / Zdjęcie: Daher-Socata

Socata, wywodząca się w prostej linii z wytwórni Morane-Saulnier, do niedawna była spółką zależną koncernu EADS. W ubiegłym roku podjęto jednak decyzje o sprzedaży 70% akcji konsorcjum DAHER - francuskiemu dostawcy podzespołów lotniczych, produktów dla przemysłu nuklearnego i zbrojeniowego (zobacz: EADS Socata dla konsorcjum DAHER?). Kilka dni temu umowa weszła w życie, stąd zmiana nazwy na Daher-Socata.

Władze nowej spółki poinformowały, że w 2008 udało się znacznie zwiększyć produkcję jedynego obecnie w ofercie samolotu, TBM 850. Dostarczono ich 60 egz., podczas gdy w 2006 - 42, a rok później - 46 egz. Samoloty tego typu, wyposażone są w silnik turbośmigłowe Pratt & Whitney PT6A-66D o mocy 850 KM, co zapewnia prędkość przelotową 467 km/h, czyli niewiele wolniejszą od mniejszych odrzutowców dyspozycyjnych, zapewniając w zamian możliwość przewiezienia 4-6 pasażerów, przy niższych niż w odrzutowcach kosztach paliwa.

Według zarządu spółki, większość samolotów została dostarczona odbiorcom w USA. Mimo tego dostawy w Europie zwiększyły się do 12 egz., a po raz pierwszy na liście krajów docelowych pojawiły się Bułgaria, Australia i Brazylia.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra