Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

60 TBM 850

Lotnictwo cywilne, 17 stycznia 2009

Francuska Daher-Socata poinformowała, że w ubiegłym roku dostarczono odbiorcom 60 szybkich samolotów turbośmigłowych TBM 850. Ich szacunkowa wartość to 170-180 mln USD.

TBM 850 został w 2008 wyprodukowany w rekordowej liczbie. Władze Daher-Socata pozostają optymistycznie nastawione na przyszłość, nawet w obliczu kryzysu gospodarczego. W takim okresie niższe koszty użytkowania, związane z mniejszym niż w przypadku odrzutowców zużyciem paliwa, mogą mieć - zdaniem zarządu - pozytywny wpływ na wyniki sprzedaży turbośmigłowego samolotu dyspozycyjnego / Zdjęcie: Daher-Socata

Socata, wywodząca się w prostej linii z wytwórni Morane-Saulnier, do niedawna była spółką zależną koncernu EADS. W ubiegłym roku podjęto jednak decyzje o sprzedaży 70% akcji konsorcjum DAHER - francuskiemu dostawcy podzespołów lotniczych, produktów dla przemysłu nuklearnego i zbrojeniowego (zobacz: EADS Socata dla konsorcjum DAHER?). Kilka dni temu umowa weszła w życie, stąd zmiana nazwy na Daher-Socata.

Władze nowej spółki poinformowały, że w 2008 udało się znacznie zwiększyć produkcję jedynego obecnie w ofercie samolotu, TBM 850. Dostarczono ich 60 egz., podczas gdy w 2006 - 42, a rok później - 46 egz. Samoloty tego typu, wyposażone są w silnik turbośmigłowe Pratt & Whitney PT6A-66D o mocy 850 KM, co zapewnia prędkość przelotową 467 km/h, czyli niewiele wolniejszą od mniejszych odrzutowców dyspozycyjnych, zapewniając w zamian możliwość przewiezienia 4-6 pasażerów, przy niższych niż w odrzutowcach kosztach paliwa.

Według zarządu spółki, większość samolotów została dostarczona odbiorcom w USA. Mimo tego dostawy w Europie zwiększyły się do 12 egz., a po raz pierwszy na liście krajów docelowych pojawiły się Bułgaria, Australia i Brazylia.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.