Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Izrael sfinalizował zakup 17 F-35I

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 29 sierpnia 2017

W ubiegłym tygodniu delegacja Ministerstwa Obrony Izraela podpisała z Departamentem Obrony USA umowę zakupu kolejnych 17 wielozadaniowych samolotów bojowych F-35I Adir (miejscowe oznaczenie Lighnitnga II). Jest to wykorzystanie opcji zeszłorocznego porozumienia o współpracy pomiędzy Izraelem i Stanami Zjednoczonymi Ameryki.

Do grudnia 2024 wojska lotnicze Izraela mają dysponować 50 F-35I / Zdjęcie: MO Izraela

Jest to trzecia gigantyczna umowa zakupu samolotów Adir, które Ministerstwo Obrony podpisało w ciągu ostatniej dekady. […] Z przyjemnością informujemy, że w ramach tej transakcji udało się przeprowadzić udane negocjacje z producentem i zmniejszyć średnią cenę każdego samolotu do mniej niż 100 milionów dolarów (350 mln zł) – powiedział szef izraelskiej delegacji Dubi Lavi.

19 F-35I zakupionych w ramach pierwszej transzy kosztowało izraelskich podatników 125 mln USD za sztukę, a 14 samolotów z drugiej transzy – 112 mln USD. Władze izraelskie spodziewają się, że dzięki zakupom kolejnych Adirów ich cena jednostkowa spadnie poniżej 90 mln USD (bez silnika i uzbrojenia).

Minister obrony Izraela Avigdor Lieberman stwierdził po podpisaniu umowy, że zakup 17 dodatkowych samolotów myśliwskich F-35I to istotne i strategiczne wzmocnienie Hejl HaAvir. Eskadry wyposażone w F-35I dysponują najnowocześniejszą technologią i pomogą Cahalowi (siłom obronnym) w sprostaniu licznym wyzwaniom w dziedzinie bezpieczeństwa, przed jakimi stoi Izrael. Są one także głównym czynnikiem zapewnienia bezpieczeństwa obywateli Izraela w granicach kraju, a nawet z dala od nich – dodał Avigdor Lieberman.

Dostawy kolejnej partii F-35I umożliwią kompletne wyekwipowanie dwóch eskadr Hejl HaAvir (wojsk lotniczych). Zamówione niedawno Adiry zostaną przekazane użytkownikowi do grudnia 2024. Dotychczas Hejl HaAvir odebrały 5 F-35I, które wchodzą w skład 140. eskadry Złoty Orzeł. Pozostałe 28 Adirów, nabytych w ramach poprzednich transakcji, dołączy do nich do 2021 (3 dalsze Adiry dotarły do Izraela, 2017-04-24).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.