Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Adiry dotarły do Izraela

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 13 grudnia 2016

Wczoraj wieczorem 2 pierwsze samoloty wielozadaniowe F-35I Adir wylądowały w Izraelu.

Prezydent Izraela Re’uwen Riwlin i dowódca izraelskich wojsk lotniczych gen. dyw. Amir Eshel naklejają znak rozpoznawczy Hejl HaAvir na kadłubie F-35I / Zdjęcie: MO Izraela

Podczas przelotu z USA za sterami dwóch pierwszych samolotów wielozadaniowych F-35I Adir przeznaczonych dla Hejl HaAvir (izraelskich wojsk lotniczych) zasiadali piloci amerykańscy. W trakcie lotu F-35I pobierały paliwo z tankowców KC-135 ze składu 134th Air Refueling Wing lotnictwa Gwardii Narodowej stanu Tennessee, 157th ARW New Hampshire ANG i 171st ARW Pennsylvania ANG.

Ceremonia powitania F-35I Adir w bazie Nevatim opóźniła się ze względu na przełożenie startu z włoskiego Cameri, gdzie panowały złe warunki atmosferyczne (gęsta mgła, podstawa chmur 60 m, widoczność pozioma 250-700 m). Początkowo planowano, że F-35I pojawią się w kraju ok. 14:00 czasu miejscowego. Ostatecznie samoloty dotarły do Nevatim o 19:30.

W uroczystości powitania Adirów wzięli udział prezydent Izraela Re’uwen Riwlin, premier Benjamin Netanjahu, minister obrony Avigdor Lieberman i sekretarz obrony USA Ashton Carter, a także szef sztabu Cahalu gen. broni Gadi Eizenkot i dowódca Hejl HaAvir (izraelskich wojsk lotniczych) gen. dyw. Amir Eshel.

Samolot Adir redefiniuje izraelskie zdolności odstraszania i na nowo definiuje sferę naszej zdolności do działania. Samoloty Adir i ich piloci będą zdolne do działania na każdym teatrze – czy to bliskim czy dalekim. Chcę też powiedzieć, bardzo wyraźnie: Każdy, kto myśli o zaatakowaniu nas zostanie zaatakowany. Każdy, kto myśli, aby nas zniszczyć, zagraża własnej egzystencji. Jest to niezbędne dla zapewnienia naszej przyszłości – powiedział prezydent Re’uwen Riwlin.

Dwa pierwsze Adiry zostały dostarczone z USA do Izraela przez pilotów amerykańskich, ze znakami rozpoznawczymi US Air Force / Zdjęcie: US Air Force

Historia daje nam prostą lekcję: Słabe narody nie przetrwają. Zapraszają inne do ataków i mają skłonność do upadku. Słabi są deptani, a silni są respektowani. Tylko siła daje zdolności odstraszania; tylko siła budzi szacunek; tylko siła zapewnia sojusze i tylko siła przynosi pokój – dodał Re’uwen Riwlin.

Amerykański sekretarz obrony Ash Carter zauważył: To historyczny dzień dla Izraela, największego przyjaciela Stanów Zjednoczonych, który jako pierwszy przyjmuje samoloty F-35 do wyposażenia.

Dziś rozpoczyna się fascynujące spotkanie człowieka i maszyny, naszych doskonałych pilotów i służb obsługi technicznej z postępem technologicznym w dziedzinie lotnictwa. Oczekujemy, że spotkanie to przyniesie nowe pomysły i doskonałe zdolności. Samolot będzie stawać się coraz bardziej niebieski i biały, zarówno operacyjnie, jak dzięki jego wyposażeniu. Każdy Adir będzie potężnym samolotem ofensywnym, centrum informacji i kierowania i będzie działać w najbardziej skomplikowanych operacjach w zupełnie inny sposób niż obecnie znane – podkreślił gen. dyw. Amir Eshel.

Pierwszą jednostką wyposażoną w F-35I będzie 140. eskadra Złoty Orzeł. Ma ona osiągnąć zdolność operacyjną w ciągu roku. Jej dowódca, 38-letni ppłk Yotam, stanie się pierwszym izraelskim pilotem, który zasiądzie za sterami Adira (Izrael kupił kolejne F-35I, 2016-11-28).
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra