Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Cisza nocna na Lotnisku Chopina

Lotnictwo cywilne, 14 września 2017

Ograniczenie uciążliwości hałasu w porze nocnej i poprawa warunków wypoczynku. Taka idea przyświeca Lotnisku Chopina, które proponuje wprowadzenie w godzinach nocnych zakazu planowania operacji lotniczych. Zakaz, obowiązujący już na niektórych europejskich lotniskach, to przede wszystkim ważny gest wobec zamieszkujących okolice lotniska mieszkańców, którzy często skarżą się na uciążliwy hałas startujących i lądujących samolotów.

/ Zdjęcie: Lotnisko Chopina

14 września odbyło się spotkanie przedstawicieli PP Porty Lotnicze z samorządowcami sąsiadujących z lotniskiem stołecznych gmin i dzielnic, na którym zaprezentowano założenia proponowanej ciszy nocnej. W myśl założeń, miałaby być ona wprowadzona wraz z nowym rozkładem letnim na przełomie marca i kwietnia 2018 (Rekordowe wakacje na Lotnisku Chopina , 2017-09-08).

Zakaz miałby obowiązywać we wszystkie dni tygodnia między godz. 23:30 a 5:30 i dotyczyłby wszystkich operacji lotniczych. Wyjątkiem byłyby loty państwowe, wojskowe, ratownicze czy też sytuacje kryzysowe. Na lotnisku mogłyby też lądować samoloty opóźnione z przyczyn niezależnych od przewoźnika. Podobne rozwiązanie wprowadziły już m.in. lotniska we Frankfurcie, Monachium, Paryżu-Orly, Brukseli, Hamburgu, czy Zurichu.

Proponowane zmiany na pewno zwiększą komfort snu okolicznych mieszkańców, przy okazji zachowując przepustowość naszego portu lotniczego. Ta swego rodzaju cisza nocna jest innowacyjnym pomysłem na polskich lotniskach natomiast doskonale sprawdza się już w innych europejskich portach – mówi Hubert Wojciechowski, dyrektor Biura Marketingu i PR Lotniska Chopina.

Obecnie na Lotnisku Chopina liczba operacji planowanych w ciągu nocy jest regulowana przy wykorzystaniu systemu Quota Count. Umożliwia on koordynację rozkładów lotów linii lotniczych z uwzględnieniem poziomu hałasu emitowanego przez samoloty oraz obowiązujących limitów hałasu w środowisku w porze nocnej. Nowe rozwiązanie idzie krok dalej, ograniczając do minimum możliwość wykonywania operacji lotniczych samolotów pasażerskich między 23:30 a 5:30.

Propozycja jest obecnie konsultowana z przewoźnikami lotniczymi. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Urząd Lotnictwa Cywilnego.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.