Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Przygotowania II zmiany PKW Rumunia

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 10 listopada 2017

Żołnierze II zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Rumunia przeprowadzili trzydniowe ćwiczenia pk. Ocelot-17 w ramach przygotowań do narodowej certyfikacji.

Ćwiczenie Ocelot-17 stanowiło kolejny etap przygotowujący II zmianę PKW Rumunia do certyfikacji narodowej, która rozpocznie się 14 listopada i potrwa do 17 listopada / Zdjęcia: szer. Patryk Szymaniec, 17. WBZmech.

Ćwiczenie rozpoczęło się w poniedziałek alarmem ogłoszonym na poddziale. W określonym czasie kompania musiała osiągnąć gotowość do wymarszu. Pierwszy etap kończyło zajęcie rejonu wyjściowego. Podczas tego zagadnienia żołnierze dostali nieoczekiwane zadanie. W rejonie odpowiedzialności zestrzelony został śmigłowiec i należało podjąć jego załogę.

Kolejny etap ćwiczenia obejmował zadania rozpoznawcze polegające na wykryciu i niwelacji działania nieprzyjaciela i jego grup dywersyjno-rozpoznawczych. Następnym sprawdzanym elementem były zdania ubezpieczenia bezpośredniego, które obejmowały m.in. działania inżynieryjne i chemiczne. W toku prowadzonych działań kompania otrzymała informację o wzmocnieniu sił artylerii i taktycznym desancie nieprzyjaciela. Dynamika walki wzrastała z każdą godziną. W odpowiedzi na potęgowanie się nieprzyjacielskich sił kompania zmotoryzowana została wsparta plutonem czołgów.

- Ćwiczenie Ocelot-17 pozwoliło nam sprawdzić przygotowanie do prowadzenia działań w nowych strukturach. Do II zmiany PKW przygotowujemy się od czerwca. Dziś, mogliśmy praktycznie przetestować samych siebie. Dla mnie jako dowódcy plutonu najważniejsze było sprawdzenie zgrania bojowego żołnierzy. Ćwiczenie potwierdziło, że razem jesteśmy w stanie zrealizować każde zadanie i liczyć na wzajemne wsparcie – opowiedział ppor. Jarosław Sass.

Istotą ćwiczenia była praktyczna realizacja różnorodnych zadań taktycznych przez kompanię zmotoryzowaną w różnych środowiskach pola walki. Poprzez realizację zagadnień taktyczno-ogniowych głównym celem przedsięwzięcia była ocena zdolności pododdziału do realizacji zadań w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego Rumunia (Manewry ogniowe 17. WBZmech., 2017-10-19). Dla zwiększenia realizmu działania nieprzyjaciela pozorowane były przez pododdziały czołgów i KTO Rosomak 8x8 oznaczonych czerwonymi symbolami.

- Epizody, które zostały zaplanowane podczas trzydniowych manewrów obejmowały wszystkie działania, jakie mogą być realizowane przez żołnierzy podczas szkoleń i międzynarodowych ćwiczeń. Ze względu na wysoką intensywność działania obciążenie fizyczne było równie duże. Jednak dopiero w takiej sytuacji możemy sprawdzić umiejętności każdego żołnierza i zgranie bojowe całej kompanii – tłumaczy kpt. Krzysztof Ilnicki, oficer operacyjny II zmiany PKW Rumunia.

Na podstawie informacji por. Weroniki Milczarczyk, 17. WBZmech.
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.