Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Polacy na Scorpions Fury-17

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 16 października 2017

W dn. 02–13 października żołnierze kompanii zmotoryzowanej I zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Rumunia uczestniczyli w ćwiczeniu taktycznym z wojskami pk. Scorpions Fury-17. W przedsięwzięciu udział wzięło ok. 700 żołnierzy różnych narodowości.
Scorpions Fury-17 było pierwszym międzynarodowym ćwiczeniem zaplanowanym, zorganizowanym i przeprowadzonym przez Wielonarodową Brygadę Południe-Wschód od momentu jej uruchomienia. W kolejnych ćwiczeniach i szkoleniach wezmą również udział żołnierze z batalionów afiliowanych do brygady, m.in. z Bułgarii, Portugalii i Włoch. Realizacja przedsięwzięcia zapoczątkowała cykl przygotowań do certyfikacji dowództwa międzynarodowej brygady, które powinno nastąpić w listopadzie 2018 / Zdjęcia: szer. Jacek Rok, DO RSZ

Ćwiczenie podzielono na trzy etapy: dowódczo-sztabowy, taktyczny i ogniowy. Pierwszy z nich obejmował realizację procesu dowodzenia na szczeblu brygady poprzez ustalenie położenia i planowanie. Etap zakończył się postawieniem zadań dowódcom batalionów.

- Jest to praktycznie pierwsze ćwiczenie brygady w tym składzie i będzie stanowiło cenne źródło doświadczeń i wniosków, tym bardziej że niektóre osoby funkcyjne przybyły zaledwie przed kilkoma tygodniami. Jest dla nas również doskonałą okazją do poznania siebie i zgrania w poszczególnych komórkach. Wnioski z ćwiczenia będą platformą do wyznaczenia kierunków działania mających na celu osiągnięcie pełnej zdolności operacyjnej dowództwa brygady w ostatnim kwartale przyszłego roku - powiedział ppłk Krzysztof Mucha, Szef Sekcji Planowania Sztabu Międzynarodowej Brygady Południe Wschód.

Etapy taktyczny i ogniowy realizowane były przez pododdziały międzynarodowej brygady, w tym żołnierzy kompanii zmotoryzowanej dowodzonej przez por. Bartłomieja Czeremskiego (Szkolenie zintegrowane wielonarodowego batalionu, 2017-09-06). Po przemieszczeniu się do ośrodka szkolenia w Botoşeşti-Paia Polacy przeszli do wykonywania zadań określonych przez dowódcę 20. batalionu, w podporządkowanie którego wchodziła kompania. Działania obejmowały m.in. doskonalenie procedur z zakresu współdziałania pododdziałów polskich i rumuńskich.

Żołnierze trenowali różne scenariusze działań taktycznych w ramach batalionu składającego się z polskiej kompanii wyposażonej w KTO Rosomak, a także pododdziałów rumuńskich z 20. batalionu piechoty Black Scorpions i 22. batalionu piechoty działających na kołowych transporterach opancerzonych TAB B33 Zimbru.

W dn. 10-12 października nastąpił kulminacyjny etap ćwiczenia dla pododdziałów brygady. Polegał on na wykonaniu zadań ogniowych oraz kierowaniu ogniem plutonu i kompani w warunkach dziennych i nocnych.

Na podstawie informacji PKW Rumunia
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.