Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Gotowość II zmiany PKW Rumunia

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 17 listopada 2017

Rozpoczęte 14 listopada w Wędrzynie ćwiczenie Dunaj-17 potwierdziło gotowość żołnierzy do działania w ramach II zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Rumunia.

Zgodnie z rozkazem II zmiana PKW rozpocznie swoją służbę w Rumunii wraz z początkiem stycznia / Zdjęcia: szer. Patryk Szymaniec

Formowanie II zmiany PKW Rumunia rozpoczęło się już wiosną. W pierwszym etapie dowódca kontyngentu kierował czynnościami polegającymi na kwalifikacji żołnierzy do struktur formowanego pododdziału. Obejmowały one również badania lekarskie oraz kursy specjalistyczne.

- W połowie czerwca rozpoczęliśmy wspólne szkolenie bojowe. Wraz z przydzielonymi żołnierzami przez ostatnie miesiące ćwiczyliśmy wykonywanie wszystkich zadań zgodnie z przeznaczeniem. Najważniejszym elementem było ujednolicenie procedur i integracja wszystkich elementów wchodzących w skład pododdziału – powiedział kpt Piotr Sromala, dowódca 6. kompanii zmotoryzowanej, stanowiącej jednocześnie trzon PKW.

Kilkumiesięczne szkolenie i zgrywanie pododdziału poddane zostało sprawdzeniu podczas ćwiczenia Dunaj-17, którego celem była certyfikacja kontyngentu i ostateczne określenie gotowości do służby w strukturach Wielonarodowej Brygady w Rumunii (Przygotowania II zmiany PKW Rumunia, 2017-11-10). Głównymi zadaniami, które podlegały sprawdzeniu, było planowanie, organizowanie i realizowanie zdań bojowych. Ważnym elementem dla sztabu była umiejętność wykorzystania sił zabezpieczenia logistycznego wydzielonych z 10. Brygady Logistycznej.

Prowadzenie obrony, luzowanie, działanie w rejonie ześrodkowania czy wyprowadzenie kontrataku to kluczowe zagadnienia jakie realizowali żołnierze z PKW Rumunia. Dodatkowym utrudnieniem były sytuacje, w której ranni zostali żołnierze, a zespoły ewakuacji medycznej musiały nie tylko udzielić pierwszej pomocy, ale również przenieść poszkodowanego w bezpieczny rejon. - W naszej profesji najważniejsze jest zaufanie do pododdziału. Nie wyobrażam sobie swojego działania, w momencie kiedy nie mogę zaufać kolegom z kompanii zmotoryzowanej, którzy nas osłaniają – podkreśla st. kpr. Barbara Kamińska, ratownik medyczny.

Certyfikacja obejmowała również zadania niekinetyczne. Polegały one na współpracy z organizacjami cywilnymi. Takie zagadnienia również zostały postawione przed żołnierzami kontyngentu.

Na podstawie informacji por. Weroniki Milczarczyk, 17. WBZmech.
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.