Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Serbia zmodernizuje wozy bojowe

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, Strategia i polityka, 19 stycznia 2018

W wywiadzie udzielonym w programie telewizyjnym Dozvolite ... (Proszę pozwolić ...) szef Sztabu Generalnego serbskich sił zbrojnych (Vojska Srbije, VS), generał Ljubiša Diković ujawnił, że w tym roku zainicjowana zostanie modernizacja czołgów podstawowych M-84A i bojowych wozów piechoty M-80A. Jednocześnie rozpocznie się proces zakupu dodatkowych 6 śmigłowców Mi-17 z Rosji.

Z 542 M-80A, które mają na stanie wojska lądowe Serbii, obecnie eksploatowanych jest tylko około 320 / Zdjęcie: MO Serbii

Rozpoczniemy modernizację czołgów M-84 i bwp M-80A, w celu poprawy ich zasięgu, ochrony i uzbrojenia – gen. Diković opisał priorytety modernizacji Kopnena vojska Srbije (KoV, wojsk lądowych Serbii) w 2018, nie wdając się w szczegóły dotyczące zakresu tych projektów. Potwierdził również, że jednostki pancerne i zwiadowcze szybkiego reagowania KoV otrzymają także 30 czołgów T-72S i 30 pojazdów BRDM-2, które Rosja zgodziła się podarować Serbii.

KoV mają obecnie na stanie 225 czołgów podstawowych, z czego 212 to ex-jugosłowiańskie M-84 / M-84A, a pozostałe to radzieckie T-72M. Zakłada się, że niektóre z M-84A zostałyby zmodernizowane do standardu M-84AS-1, który obejmuje ulepszony system kierowania ogniem ze zintegrowanym celownikiem, umożliwiającym obserwację niezależnie od pory doby i nową ulepszoną 125-mm armatę 2A46M, która miałaby lepsze charakterystyki i byłaby przystosowana do odpalania przez lufę przeciwpancernych pocisków kierowanych laserowo 9M119M Refleks i 9K120 Swir, zapewniając zwalczanie celów opancerzonych na dystansie do 5 km. Zmodernizowany czołg ma być również uzbrojony w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia M15 z 12,7-mm km, a także wyposażony w pancerz reaktywny i dodatkowe siatki ochronne, zapewniające zwiększoną ochronę i przeżywalność w przypadku ataku nowoczesnych pocisków przeciwpancernych (Serbia będzie samodzielnie remontować M-84, 2017-11-23).

Z 542 M-80A, które mają na stanie KoV, obecnie eksploatowanych jest tylko około 320. Serbia planuje ich lokalną modernizację do standardu M-98 Vidra, polegającą na niewielkich zmianach konstrukcji zawieszenia i znacznej poprawie siły ognia pojazdu poprzez zintegrowanie nowej wieży z nowym 30-mm działkiem automatycznym M86 i nowym celownikiem, umożliwiającym obserwację niezależnie od pory doby, sprzężonym ze zautomatyzowanym system kierowania ogniem.

Na podstawie informacji Igora Bozinovskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.