Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zakończenie dostaw jordańskich Black Hawków

Lotnictwo wojskowe, Wojska specjalne, Strategia i polityka, 31 stycznia 2018

Siły zbrojne Jordanii odebrały 28 stycznia ostatnie dwa z 12 zamówionych śmigłowców wielozadaniowych Sikorsky S-70 Black Hawk. Dostawy wiropłatów rozpoczęły się w marcu 2017. Z USA przewożono je do Jordanii samolotami transportowymi C-17 Globemaster US Air Force.

Ceremonię przekazania śmigłowców połączono z pokazem działania jordańskich sił specjalnych / Zdjęcie: Ambasada USA w Jordanii

W ceremonii przekazania sprzętu, połączonej z pokazem działania jordańskich sił specjalnych, która odbyła się w bazie lotniczej im. Króla Abdullaha II w północno-wschodniej Jordanii, wzięli udział dowódca królewskich wojsk lotniczych Jordanii gen. dyw. książę Fajsal ibn al-Husajn ibn Tala, Chargé d'Affaires USA Henry Wooster i dowódca US Central Command gen. Joseph Votel.

Jordania jest jednym z głównych beneficjentów amerykańskiej pomocy finansowej i kluczowym partnerem kierowanej przez USA koalicji, walczącej z islamistami w Syrii i Iraku. Trzy lata temu Waszyngton zapowiedział, że zwiększy środki pomocowe dla Jordanii z 660 mln USD do 1 mld USD rocznie w l. 2015-2017 (Pierwszy Mi-26T2 w Jordanii, 2018-01-21, Modernizacja jordańskich Marderów, 2017-12-15).

Minister Planowania i Współpracy Międzynarodowej Jordanii Imad Fakhoury poinformował, że pomoc finansowa USA dla Jordanii w 2017 wyniosła około 812 mln USD. Z kwoty tej 470 mln USD wydano na szkolenie pilotów i mechaników, części zamienne, wyposażenie naziemne, uzbrojenie, amunicję i nowe schronohangary dla jordańskich Black Hawków.

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.