Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zakończono przebazowanie PKW EU Sophia

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 16 lutego 2018

Sformowany przez Brygadę Lotnictwa Marynarki Wojennej Polski Kontyngent Wojskowy EU Sophia zakończył przemieszczenie do rejonu działań, bazy NATO Sigonella na Sycylii. Wczoraj do składu PKW dołączyła załoga samolotu patrolowo - rozpoznawczego M28B 1R Bryza.

Podstawowym środkiem kontyngentu jest samolot patrolowo - rozpoznawczy M28B 1R Bryza z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego. Do zadania wytypowano, w pierwszej kolejności, samolot o nr 1017 zwany nieoficjalnie Białą Damą. W 2003, z okazji 60. rocznicy Bitwy o Atlantyk i udziału załogi z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w międzynarodowych pokazach Royal Air Tatoo samolot zyskał okolicznościowe malowanie, nawiązujące do historycznych barw Wellingtona z 304. Dywizjonu Bombowego Ziemi Śląskiej. Tradycje tej właśnie jednostki kultywuje 44. BLotM. Samolot o nr 1017 w 2015 poddany został modernizacji, w wyniku której zyskał odbiornik systemu TACAN, centralny punkt tankowania i pięciołopatowe śmigła Hertzel. Zmodernizowano także elementy radaru ARS-400 / Zdjęcie: kmdr ppor. Marcin Braszak, BLMW

Przerzut Polskiego Kontyngentu Wojskowego rozpoczęto 6 lutego transportem kilkunastoosobowej grupy przygotowawczej, która wraz z niezbędnym sprzętem przemieściła się ciężkim samolotem transportowym C-17A Globemaster III z wrocławskiego lotniska Strachowice. Tego samego dnia do Sigonelli wyruszył transport kołowy z większością sprzętu zabezpieczającego działania kontyngentu. 10 lutego po północy transport dotarł do miejsca docelowego.

Dwa dni później Minister Obrony Narodowej uroczyście pożegnał siły główne PKW, oczekujące na przemieszczenie w 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach (Pożegnanie PKW Sophia, 2018-02-14). Rzut powietrzny zrealizowano 14 lutego w godz. 14:00 – 18:50 dwoma samolotami CASA C-295M po trasie Siemirowice – Sigonella (Przebazowanie PKW EU Sophia, 2018-02-15).

Tego samego dnia lot do Sigonelli rozpoczęła załoga samolotu M28B 1R o nr 1017. Przelot samolotu Bryza, ze względu na zasięg, zrealizowano etapowo. Po lądowaniu w Krakowie załoga wyruszyła w dalszy lot kolejnego dnia o godz. 8:00. Pierwsze międzylądowanie odbyło się w Zagrzebiu, w Chorwacji kilka minut po 10:00. Po odtworzeniu gotowości bojowej samolot wystartował o godz. 12:00 do kolejnego miejsca międzylądowania, włoskiego lotniska Gioia del Colle położonego w południowej części Włoch. Po kolejnym odtworzeniu gotowości Bryza wykonała półtoragodzinny przelot do lotniska docelowego w bazie Sigonella, gdzie lądowała o 19:20. Tym samym całość sił PKW jest już w bazie Sigonella, skąd realizowane będą zadania mandatowe.

Misja Unii Europejskiej została ustanowiona w maju 2015 w celu rozbijania przemytu migrantów i handlu ludźmi w centralnej części Morza Śródziemnego. We wrześniu 2015, dwa miesiące po oficjalnym rozpoczęciu, otrzymała nazwę Sophia. W lipcu 2017 Rada UE przedłużyła mandat operacji EU Navfor MED Sophia do 31 grudnia 2018. W rejonie Morza Śródziemnego prowadzona jest także operacja NATO Sea Guardian, w ramach której Sojusz Północnoatlantycki ściśle współpracuje z siłami prowadzącymi operację EU Sophia.

Polski Kontyngent Wojskowy EU Sophia, sformowany przez BLMW, liczy 100 żołnierzy. W skład kontyngentu wchodzą także żołnierze z: Komponentu Wojsk Specjalnych, 10. Brygady Logistycznej, 9. Brygady Wsparcia Dowodzenia, 3. Flotylli Okrętów, Żandarmerii Wojskowej i 6. Ośrodka Radioelektronicznego. Główne zadania PKW EU Sophia to działania zmierzające do ograniczenia nielegalnego przemytu ludzi i towarów do Europy oraz wspieranie morskich sił bezpieczeństwa Libii w szkoleniu i realizacji działań na rzecz ograniczenia nielegalnej imigracji.

Na podstawie informacji BLMW


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra