Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

3 MAW przezbrojone na AH-1Z

Lotnictwo wojskowe, Wojska lądowe, 07 marca 2018

6 lutego śmigłowce AH-1W Super Cobra służące w 3rd Marine Aircraft Wing (3. Skrzydle Lotnictwa Piechoty Morskiej) wykonały swój ostatni lot do bazy Davis-Monthan (AMARG) w Arizonie. Wiropłaty zostały zastąpione przez najnowsze AH-1Z Viper.

Obecnie w wyposażeniu 3rd Marine Aircraft Wing znajdują się wyłącznie śmigłowce AH-1Z Viper / Zdjęcie: Bartosz Głowacki

Większość kadry instruktorów śmigłowców Cobra w Marine Light Attack Helicopter Training Squadron 303 (HMLAT-303, eskadrze szkolnej lekkich śmigłowców uderzeniowych), przez długi czas swojej służby latała właśnie na tych śmigłowcach. Lotnicy już od jakiegoś czasu wiedzieli, że AH-1W będą stopniowo wycofywane, ale przede wszystkim byli podekscytowani nowymi możliwościami AH-1Z – powiedział kpt. J. J. Pierce, adiutant HMLAT-303 i pilot AH-1Z.

Integralne uzbrojenie strzeleckie Vipera stanowi 20-mm działko M197 z zapasem 650 nabojów, zabudowane w wieżyczce pod nosową częścią kadłuba. W krytycznej sytuacji w komorze amunicyjnej AH-1Z można ewakuować 2 ludzi. Na końcach skrzydeł umieszczone są 2 kpr AIM-9M Sidewinder, przeznaczone wyłącznie do zwalczania celów powietrznych. Jednak jak przyznają lotnicy marines, w praktyce zdarza się to niezwykle rzadko. Pod belkami podskrzydłowymi można podwiesić: 4 wyrzutnie pocisków powietrze-powierzchnia AGM-114 Hellfire (maksymalnie 16 pocisków), 4 zasobniki z pociskami kierowanymi Advanced Precision Kill Weapons System (APKWS, maksymalnie 28 pocisków), 4 zasobniki z 70-mm npr Hydra (zawierające łącznie 28 lub 76 pocisków) albo 4 dodatkowe zbiorniki paliwa o pojemności 292 dm3 każdy.

Połączenie większej prędkości i większej pojemności zbiorników paliwa z większym udźwigiem oraz zintegrowanego systemu celowniczo-obserwacyjnego z głowicą optoelektroniczną AN/AAQ-30 Hawkeye (Target Sight System), w której umieszczono kolorową kamerę TV, stabilizowaną kamerę termowizyjną 3. generacji i laserowy dalmierz / wskaźnik celów powoduje zwiększenie skuteczności śmigłowca w porównaniu z AH-1W.

Dodatkowo w nowym śmigłowcu cała awionika jest cyfrowa. Śmigłowiec jest szybszy, zabiera więcej uzbrojenia i ma 84% części wspólnych z UH-1Y Venom, co znacznie usprawnia jego obsługę. Ponadto większa średnio o 30 minut długotrwałość lotu pozwala na udzielanie dłuższego wsparcia jednostkom lądowym – dodał kpt.  Pierce.

AH-1Z jest śmigłowcem wielozadaniowym, przystosowanym do wykonywania różnorodnych misji. Są to: aktywna obrona powietrzna (lotnicze patrole bojowe, obrona wyznaczonych celów), rozpoznanie i koordynacja uderzeń (kierowanie uderzeniami sojuszniczych statków powietrznych), rozpoznanie bojem (poszukiwanie i niszczenie celów), bezpośrednie wsparcie lotnicze (zwalczanie jednostek pancernych, zmechanizowanych, sprzętu i siły żywej w bezpośredniej bliskości jednostek sojuszniczych), rozpoznanie lotnicze (zbieranie informacji wzrokowej i przy pomocy czujników pokładowych), wysunięte stanowisko naprowadzania (kierowanie ogniem artylerii i innych załogowych / bezzałogowych statków powietrznych w bezpośredniej bliskości jednostek sojuszniczych), odzyskiwanie statków powietrznych i personelu (jeżeli wiadomo, że ludzie żyją i znana jest ich lokalizacja) oraz zbrojna eskorta konwojów pojazdów i innych statków powietrznych (np. śmigłowców CH-53, czy przemiennopłatów MV-22).

Docelowo w eskadrach lotnictwa marines ma znajdować się 189 Viperów, które całkowicie zastąpią starsze Cobry. Obecne plany zakładają, że pozostaną one w służbie co najmniej przez 30 lat (Próby AH-1Z z JAGM, 2018-01-12).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.