Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Awangardy zamiast Rubieży

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 24 marca 2018

Rosyjskie media potwierdzają wcześniejsze informacje o wstrzymaniu prac nad mobilnym kompleksem rakietowym RS-26 Rubież. Prawdopodobnie decyzję o tym podjęto już w marcu 2016. Pierwotny projekt przewidywał zbudowanie ważących do 80 t rakiet balistycznych o zasięgu do 12 tys. km, które mogłyby atakować też cele odległe od wyrzutni o 2-6 tys. km (czyli na przykład w Europie). Według USA, naruszałoby to postanowienia układu o zakazie budowy rakiet średniego zasięgu.

System strategiczny Awangard – bojowy pocisk manewrujący, poruszający się bez napędu z prędkością ponad Ma20 w górnych warstwach atmosfery. Może on manewrować zarówno w poziomie, jak i w pionie, by pokonać systemy przeciwrakietowe, posiłkując się sztuczną inteligencją. MO FR poinformowało, że zamówiło już pierwsze seryjne Awangardy / Ilustracja: MO FR

Pierwotnierozważano rozwijanie równolegle kilku strategicznych systemów rakietowych. Ostatecznie jednak, ograniczając budżet obronny, władze FR zdecydowały o (przynajmniej czasowej) rezygnacji z niektórych z nich. Poza RS-26 Rubież wstrzymano też program budowy strategicznego kompleksu rakietowego z wyrzutniami na platformach kolejowych Barguzin (Barguzin w linii najwcześniej w 2020, 2015-12-19). Środki zaplanowane w programie modernizacji skoncentrowano na programie budowy systemów hiperdźwiękowych pocisków manewrujących Awangard. Mają one zastąpić w wybranych rakietach balistycznych klasyczne głowice bojowe, łatwiejsze do przechwytywania przez kinetyczne głowice przeciwrakietowe.

Początkowo podstawowymi nosicielami pocisków Awangard mają być pamietające jeszcze czasy sowieckie rakiety balistyczne UR-100N. Po rozpadzie ZSRS pozostały one na Ukrainie, która przekazała część z nich Rosji w ramach rozliczeń za długi wynikające z dostaw gazu. W przyszłości Awangardy mają być instalowane także na rozwijanych obecnie rakietach strategicznych RS-28 Sarmat (Pierwszy test Sarmata, 2017-12-29).

Rakiety UR-100N były przyjęte do uzbrojenia w 1975. Ich zasięg wynosi 10 tys. km. Do tej pory w ramach badań i testów wystrzelono 165 rakiet tego typu. Tylko 3 starty były nieudane.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.