Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwsi operatorzy Warmate w SZ RP

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, Wojska specjalne, Obrona terytorialna, 08 maja 2018

W drugiej połowie kwietnia na jednym z poligonów prowadzone było pierwsze szkolenie poligonowe operatorów operatorzy bojowych bezzałogowych  statków latających Warmate. Szkolenie prowadzili inżynierowie i instruktorzy dostawcy uzbrojenia – Grupy WB.

9 z 10 kandydatów na operatorów ukończyło szkolenie z wynikiem pozytywnym, uzyskując uprawnienia do obsługi i naprowadzania bojowego bbsl Warmate / Zdjęcia: WOT

25 i 26 kwietnia, podczas ostatnich dwóch dni szkolenia, odbyła się certyfikacja, w trakcie której operatorzy realizowali naprowadzanie bezzałogowców z głowicami bojowymi. 9 z 10 kandydatów na operatorów ukończyło szkolenie z wynikiem pozytywnym, uzyskując uprawnienia do obsługi i naprowadzania bojowego bbsl Warmate. Najlepszy wynik uzyskali ex aequo: żołnierz WOT i żołnierz zawodowy z innego rodzaju sił zbrojnych.

W najbliższych miesiącach planowane są kolejne szkolenia. Operatorzy z najlepszymi wynikami zostaną objęci szkoleniem instruktorskim, a docelowo będą pełnić służbę w brygadach Obrony Terytorialnej w grupach wsparcia informacyjnego.

Szkolenie, w tym naprowadzanie bojowe, potwierdziły założone przez gestora tego typu uzbrojenia – Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej – skuteczność i walory bojowe Warmate. Na obecnym etapie wdrożenia bbsl uwaga gestora będzie koncentrować się na trzech aspektach: rozwijaniu integracji bbsl z systemami rażenia SZ RP, rozwoju technologicznym uzbrojenia, a także nasycaniu SZ RP zdolnościami do obsługi tego typu uzbrojenia.

Zdolności WOT w zakresie użycia Warmate będą rozwijane czteroetapowo. Oznacza to, że pierwszymi jednostkami, do których trafi uzbrojenie, będą brygady na wschodzie kraju.

Bbsl Warmate został pozyskany na mocy umowy podpisanej 20 listopada 2017 przez WB Electronics i jednostkę wojskową NIL. Umowa obejmuje dostawę 1000 bezzałogowców (100 zestawów po 10 bbsl każdy). Pierwsza dostawa uzbrojenia miała miejsce w grudniu 2017, kolejne partie trafią do wyposażenia SZ RP, w tym WOT, do końca 2018 (Pierwsze Warmate przekazane wojsku , 2017-12-21).

Na podstawie informacji ppłka Marka Pietrzaka
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.