Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

SZ Macedonii zmienią nazwę

Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, 18 czerwca 2018

Sąsiadujące narody Grecji i Macedonii podpisały porozumienie, regulujące spór o nazwę Macedonii. W dzisiejszym uroczystym sygnowaniu umowy, które odbyło się w wiosce Psarades nad Jeziorem Prespańskim, na granicy obydwu krajów, wzięli udział premierzy Zoran Zaew i Aleksis Tsipras. Wydarzenie obserwowali szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini, unijny komisarz ds. rozszerzenia Johannnes Hahn i wysłannik ONZ Matthew Nimetz. Porozumienie wzbudziło protesty w obydwu krajach, jednak miało silne poparcie USA i UE, a także NATO, w skład którego Republika Północnej Macedonii wejdzie prawdopodobnie w przyszłym roku.

Śmigłowiec transportowy Mi-17 MVV (nr takt. 303) z flagą Republiki Macedonii podczas przelotu nad Skopje wykonanego 4 kwietnia w ramach Dnia Otwartego SZ Macedonii zorganizowanego dla uczczenia rocznicy powstania NATO / Zdjęcie: Igor Bozinovski

Podpisanie dokumentu jest efektem ogłoszonego przez obydwie strony 12 czerwca kompromisowego rozwiązania wieloletniego sporu. Macedonia zgodziła się na zmianę konstytucyjnej nazwy państwa na Republika Macedonii Północnej, a w zamian Ateny zobowiązały się do zaprzestania blokowania integracji Macedonii z Unią Europejską i NATO. Według Greków że nazwa Macedonia oznaczała roszczenia do północno-greckiej prowincji, zwanej Macedonią-Tracją. 

Nazwa Macedonii była główną przeszkodą w jej dołączeniu do tych struktur. Z powodu greckich obiekcji Macedonia funkcjonowała w ONZ pod oficjalną nazwą Była Jugosłowiańska Republiki Macedonii (ang. Former Yugoslav Republic of Macedonia,  FYROM).

Zanim Republika Macedonii oficjalnie zmieni swoją obecną konstytucyjną nazwę, umowa będzie musiała być ratyfikowana przez parlamenty macedoński i grecki, a także powinna uzyskać zgodę ogółu ludności w wyniku referendum, które rząd w Skopje planuje zorganizować we wrześniu lub październiku br.  

Po wejściu w życie porozumienia nastąpią zmiany oficjalnych nazw wszystkich instytucji w Macedonii, w tym także sił zbrojnych. Siły Zbrojne Republiki Macedonii (Armija na Republika Makedonija, ARM, 25-lecie ARM, 2017-09-01) zostaną  przemianowane na Siły Zbrojne Północnej Republiki Macedonii (Armija na Republika Severna Makedonija,  ARSM), a Macedońskie Wojska Lotnicze (Makedonsko Voeno Vozduhoplovstvo, MVV) – na Wojska Lotnicze Północnej Macedonii (Voeno Vozduhoplovstvo na Severna Makedonija, Kolejni pogranicznicy do Macedonii, 2018-05-02).

Na podstawie informacji Igora Bozinovskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.