Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

25-lecie brygady lotnictwa WL Macedonii

Lotnictwo wojskowe, 12 czerwca 2017

W piątek w bazie Petrovec, leżącej nieopodal Skopje, odbyła się uroczystość z okazji 25-lecia istnienia Vozduhoplovna Brigada na Armijata na Republika Makedonija (Vbr na ARM, Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych Macedonii). W skromnej ceremonii wzięli udział m.in. minister obrony Radmiła Szekerinska, która objęła urząd 31 maja i dowódca Vbr na ARM płk Robert Malezanski.

Brygada Lotnictwa Wojsk Lądowych Macedonii istnieje oficjalnie od 10 kwietnia 1992 / Zdjęcie: Igor Bozinovski

Powołana do życia dn. 10 kwietnia 1992 Vbr na ARM obchodzi swoje święto 10 czerwca. Tego właśnie dnia, 25 lat temu, mjr Dane Ilijevski i kpt Aleksandar Manev wykonali pierwszy lot w historii macedońskiego lotnictwa wojskowego, startując z bazy Petrovec na samolocie szkolnym Utva 75A-21.

W trakcie uroczystości pani Szekerinska – pierwsza w historii kobieta kierująca resortem obrony Macedonii – wyraziła uznanie dla macedońskich lotników za ich zaangażowanie i poświęcenie dla narodu, a także podkreśliła ich nadzwyczajny profesjonalizm zademonstrowany podczas 25-letniej służby, w trakcie której wykonywali operacje wojskowe na terenie kraju i za granicą, jak również podziękowała im za pomoc niesioną ludności cywilnej po klęskach żywiołowych. Obiecując rozwiązanie istniejących problemów budżetowych i poprawę standardu pracy, minister Szekerinska ogłosiła przyspieszenie reformy wojska i integracji Republiki Macedonii z NATO.

Pani Szekerinska mianowała także oficerów rodzimych sił zbrojnych na wyższe stopnie. Jedną z awansowanych do stopnia kapitana była Iva Matic, pierwsza w historii lotnictwa wojskowego Macedonii kobieta, która jest pilotem śmigłowca Mi-8/17.

W trakcie pokazów dynamicznych i statycznych zaprezentowano wszystkie statki powietrzne wchodzące w skład Vbr na ARM. Pokaz w locie rozpoczął śmigłowiec Mi-17 ze Skvadron na Transportni Helikopteri (eskadry śmigłowców transportowych), prezentujący flagę narodową. Po nim na niebie pojawił się klucz złożony z Mi-8MT uzbrojonego w wyrzutnie npr UB-57-32, Mi-8MT i Mi-17. Następnie przeleciały statki powietrzne używane przez Centar za obuka na piloti (COP, Centrum szkolenia pilotów) – para samolotów Zlin 242L i 2 śmigłowce Bell 206B-3.

Na wystawie statycznej można było zobaczyć rzadko pokazywany śmigłowiec UH-1H (jeden z 2 przekazanych przez Grecję w marcu 2001) i śmigłowiec bojowy Mi-24W ze składu Skvadron na Borbeni Helikopteri Nokjni Molnji (eskadry śmigłowców bojowych Nocne Pioruny). Oprócz nich zaprezentowano także niedawno wyremontowanego Mi-17 (Macedonia odbiera Mi-17, 2017-03-15), Zlina 242L i Bella 206B-3. Ciekawostką była obecność żołnierzy Bataljon za protivvozdusna odbrana Kobri (batalionu OP Kobry), wyposażonych w przeciwlotnicze zestawy rakietowe: przenośne 9K38 Igła i samobieżne 9K35 Strieła-10M.

Obecnie Vbr na ARM ma w składzie 2 eskadry, stacjonujące w bazie Petrovec. Jedną z nich jest Skvadron na Transportni Helikopteri, wyposażony w parę wielozadaniowych UH-1H, 2 transportowe Mi-17 i 4 uzbrojone Mi-8T. Druga to Skvadron na Borbeni Helikopteri, którego flotę stanowi 6 bojowych zmodernizowanych Mi-24W (Modernizacja po macedońsku , 2014-07-03). W bazie stacjonuje też Flajt za obuka i trening (eskadra szkolna), mająca pojedynczego Zlina 143L i jednego An-2R. Wspomniane wcześniej COP dysponuje 4 samolotami Zlin 242L I taką samą ilością śmigłowców Bell 206B-3 (Nowe centrum szkolenia w Macedonii, 2014-03-31).

Na podstawie informacji Igora Bozinovskiego
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra