Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwszy polski modelarz w Chinach

Modelarstwo, 27 czerwca 2018

Umiejętności chińskich modelarzy są bardzo dobrze znane i wysoko cenione na świecie wśród kolekcjonerów kupujących wykonane przez nich modele. O wiele mniej wiadomo o chińskich zawodnikach rywalizujących w konkursach, gdyż modelarze z tego kraju rzadko biorą udział w konkursach zagranicznych. Jednak jeśli już gdzieś startują, to z reguły ich modele zyskują wysokie noty w ocenach sędziowskich.

Andrzej Ziober odbiera jeden z dwóch złotych medali zdobytych podczas IPMS China / Zdjęcia: Karol Budniak 

W Chinach najbardziej znane są dwa konkursy modeli redukjcyjnych. Pierwszy, to noworoczny konkurs w Szanghaju. Jest on oficjalnie wspierany przez China National Ship Model Sports i sponsorowany przez liczne znane marki (zarówno międzynarodowe, jak i chińskie) producentów modelarskich, takie jak GSI Creos, Arnest Iwata, Trumpeter, MENG i inne. Drugi konkurs odbywa się corocznie w czerwcu, w mieście Wuhan (w prowincji Hubei). Jego organizatorem jest International Plastic Modellers Society (IPMS) China. Zgodnie z regulaminem tego konkursu modelarze budujący modele statków powietrznych mogą je wystawiać w pięciu kategoriach (jedna kategoria modeli samolotów w 1:72; dwie w 1:48; jedna w 1:32 i jedna, bez podziału na skale pomniejszenia, kategoria modeli śmigłowców). IPMS China nie przyznaje typowej dla większości światowych konkursów IPMS nagrody Best of show. Jedynymi wyróżnieniami są medale złote, srebrne i brązowe, przyznawane w każdej kategorii za zdobycie I, II i III miejsca.

23 czerwca 2018 na terenie galerii Power House odbyła się 6. edycja tego konkursu. W tym roku zwycięzcą w kategorii modeli samolotów wykonach w 1:72 i w kategorii modeli śmigłowców został Andrzej Ziober, gość specjalny IPMS China, startujący modelem Lancastera i modelem śmigłowca Mi-6 (oba modele wykonane są w polskich barwach). Tym samym dwoma złotymi medalami udekorowano polskiego modelarza. Były to jednocześnie pierwsze medale przyznane obcokrajowcowi w historii chińskich konkursów modeli redukcyjnych!

Dla Andrzeja Ziobera sukces w Chinach był trzecim zwycięstwem zdobytym na kontynencie azjatyckimi - pierwsze miało miejsce w tureckiej Ankarze w 2011 (Konkurs niespodzianek), drugie w japońskiej Osace w 2014 (Modelarskie złoto z Japonii dla Polaka, 2014-11-07).
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.