Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Słowacja wybrała F-16

Lotnictwo wojskowe, Przemysł lotniczy, Strategia i polityka, 12 lipca 2018

Rada Bezpieczeństwa i rząd Republiki Słowackiej na posiedzeniu 11 lipca zadecydowały, że ochrona i suwerenność przestrzeni powietrznej kraju, a także wsparcie dla operacji sił lądowych, będą w przyszłości zapewnione przez wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-16V Block 70/72. W pobitym polu pozostał szwedzki Gripen.

F-16V zastąpią w służbie słowackie MiGi-29 / Ilustracja: Lockheed Martin

Na podstawie dogłębnej analizy wybraliśmy najlepsze rozwiązanie, ponieważ są to nowoczesne samoloty, które nie mają konkurencji pod względem ceny, jakości i zdolności, a także takie, na jakie możemy sobie pozwolić jako kraj – powiedział minister obrony Słowacji Peter Gajdoš. Podziękował również rządowi USA i Szwecji za poważne oferty i negocjacje.

Jestem dumny z tego, że eksperci ministerstwa obrony, wraz z ekspertami sił zbrojnych, dołożyli wszelkich starań, aby profesjonalnie i z pełną odpowiedzialnością oceniać poszczególne oferty. Przekonanie tzw. niezależnych analityków, że potrzebna jest profesjonalna dyskusja, uważam za niepotrzebne. Żołnierze, jako użytkownicy, najlepiej znają potrzeby sił zbrojnych – dodał sekretarz generalny Ministerstwa Obrony Ján Hoľko.

Według oficjalnej relacji resortu obrony naszych południowych sąsiadów oferta amerykańska była bardziej korzystna pod względem wszystkich parametrów. Ministerstwo zaprzeczyło spekulacjom, że powodem wyboru F-16 był późniejszy termin dostawy, a tym samym przedłużenie uzależnienia od rosyjskiej technologii.

Zgodnie z umową, której wartość szacowana jest na 20-50 mln euro rocznie, kilkudziesięciu rosyjskich techników stale przebywa w bazie lotniczej Sliač, wspomagając Słowaków w obsłudze myśliwców MiG-29AS/UBS. Kontrakt obowiązuje do jesieni 2019. Porozumienie to może wymagać przedłużenia, ponieważ według nieoficjalnych informacji dostawa pierwszych F-16V może zająć do 36 miesięcy od podpisania umowy.

Podczas gdy traktat z rządem USA jest gotowy do podpisu, strona szwedzka nalegała na negocjowanie szczegółów dopiero po podjęciu decyzji rządu. Daty dostaw samolotów zależą od daty podpisania umowy – wyjaśnił minister Gajdoš. Ponadto, jeśli oferta szwedzka zostałaby zaakceptowana, część wyposażenia powinna zostać dostarczona od strony trzeciej (czyli USA), co opóźniłoby dostawę.

Jak podaje  słowackie Ministerstwo obrony oferta amerykańska była tańsza. Ocena propozycji obejmowała porównanie ceny samolotów, uzbrojenia, kosztu szkolenia pilotów i personelu obsługowego, logistyki, rozbudowania infrastruktury, czasu dostaw i innych kosztów operacyjnych do 2040.

Premier Peter Pellegrini poinformował media, że Słowacja zapłaci 1,589 mld euro (6,88 mld zł) za 14 samolotów, szkolenie pilotów, uzbrojenie i dwuletnie wsparcie logistyczne. Umowa z Lockheed Martinem zostanie podpisana do końca tego roku – dodał minister finansów Peter Kazimir (Zgoda na F-16V dla Słowacji , 2018-04-06).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.