Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rywalizacja Herculesów w Powidzu

Lotnictwo wojskowe, 13 sierpnia 2018

W 33. Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzuw ramach Rodeo and Media Day9 sierpnia odbyły się polsko-amerykańskie zawody załóg Herculesów. Połączone z dniem dla mediów zawody są organizowane tradycyjnie pod koniec każdej edycji Aviation Detachment w Powidzu. Tym razem uczestniczyły w nich dwa amerykańskie C-130J-30 z 37th Airlift Squadron z Rammstein i jeden polski C-130E z 33. BLTr.

W obydwu konkurencjach zawodów zorganizowanych podczas AvDet 18-4 zdecydowane zwycięstwo odniosła polska załoga Herculesa z nr takt. 1502 (na zdjęciu od lewej: techn. pokł. st. sierż. Grzegorz Kornecki, II pil. por. Krzysztof Jeliński, nawig. por. Robert Chełmecki, d-ca. załogi kpt. Tomasz Kozłowski) / Zdjęcia: Marcin Sigmund

Pierwszą konkurencją był precyzyjny zrzut ładunku CDS (Container Delivery System), który odbywał się z wysokości 500 stóp (150 m) nad poziomem terenu. Załoga amerykańskiego C-130J-30 z nr takt. 8609 trafiła 162 m od wyznaczonego punktu, uzyskując 3 pkt., ładunek zrzucony przez załogę polskiego C-130E (nr takt. 1502) spadł 55 m od celu, co dało jej 16 pkt., natomiast w pełni kobieca załoga amerykańskiego C-130J-30 (nr takt. 8611) ulokowała swój ładunek 132 m od celu, zdobywając 6 pkt.

W konkurencji celności lądowania każda z załóg wykonywała po dwa przyziemienia – jedno dowódca załogi, a drugie II pilot. Załoga amerykańskiego C-130J-30 z nr takt. 8609 przyziemiła za pierwszym razem 26,5 m od wyznaczonej linii, a za drugim razem w odległości 7,3 m, uzyskując w sumie 31 pkt. Polacy lądowali w odległości 8 i 3,5 m od celu zdobywając łącznie 47 pkt. Załoga C-130J-30 z nr takt. 8611 przyziemiła zaś 26,5 i 11 m od wyznaczonej linii, otrzymując 27 pkt.

W obydwu konkurencjach zdecydowanie zwyciężyła polska załoga w składzie: d-ca załogi kpt. Tomasz Kozłowski, II pil. por. Krzysztof Jeliński, nawig. por. Robert Chełmecki, techn. pokł. st. sierż. Grzegorz Kornecki, techn. załadunku st. chor. Mariusz Rzeczkowski i techn. załadunku chor. Marek Pluciński, uzyskując łącznie 67 pkt. Pomimo przewagi wynikającej z nowszego sprzętu i liczniejszej reprezentacji złożonej z dwóch samolotów, na drugim miejscu – z 34 pkt. – znalazła się załoga amerykańskiego C-130J z nr takt 8609, zaś na trzecim kobieca załoga Herculesa z nr takt. 8611.

Podczas ceremonii ogłoszenia wyników z-ca d-cy 33. BLTr. płk Dariusz Płóciennik podziękował za zaangażowanie i wręczył zwycięzcom pamiątkową statuetkę. Oficjalną część imprezy zakończyło tradycyjne wspólne zdjęcie wszystkich uczestników Aviation Detachment 18-4. Pierwsza letnia edycja Aviation Detachment w Powidzu trwa od 30 lipca br. (Początek Aviation Detachment 18-4, 2018-08-01).

Na podstawie informacji Marcina Sigmunda
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.