Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kolejna akcja ratownicza darłowskiej Anakondy

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 27 sierpnia 2018

Załoga dyżurna darłowskiej grupy lotniczej 44. Bazy Lotnictwa Morskiego przeprowadziła kolejną w br. akcję poszukiwawczo–ratowniczą. Tym razem pomocy potrzebowała załoga kutra rybackiego, który nabierał wody.

Kolejna akcja ratownicza darłowskiej Anakondy / Zdjęcie: kmdr ppor. Marcin Braszak, BLMW

W niedzielę o godz. 22:05 załoga dyżurna darłowskiej grupy lotniczej 44. Bazy Lotnictwa Morskiego otrzymała informację, że ok. 22 km na północ od Kołobrzegu jeden z kutrów rybackich nabiera wody i konieczna jest ewakuacja jego załogi. Śmigłowiec W-3WARM Anakonda, dowodzony przez por. Dominika Wardę, wystartował z lotniska w Darłowie o godz. 22:19 i skierował się do wyznaczonego rejonu, nawiązując łączność ze statkiem ratowniczym Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa z Morskiej Stacji Ratowniczej w Kołobrzegu, który również kierował się w stronę kutra.

O godz. 22:34 śmigłowiec osiągnął rejon akcji i po konsultacji z załogą statku ratowniczego asystował przy ewakuacji załogi kutra z tratwy ratowniczej. Następnie poszkodowani zostali bezpiecznie przetransportowani na ląd. O 22:55 załoga Anakondy opuściła rejon akcji i wylądowała na macierzystym lotnisku w Darłowie piętnaście minut później.

Wspomniana akcja poszukiwawczo-ratownicza była dwunastą przeprowadzoną przez załogę samolotu lub śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej w 2018 (Pracowite dni załóg W-3WARM, 2018-08-14). BLMW jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymującą ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza w obszarze obejmującym ponad 30 000 km2 powierzchni morza, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności "Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim". W ramach Krajowego Systemu Ratownictwa Morskiego i Lotniczego w strefie odpowiedzialności BLMW znajduje się także 100 km pas lądu przyległy do wybrzeża morskiego.

Całodobowy dyżur pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie. System ratownictwa w polskiej strefie odpowiedzialności SAR na Bałtyku wspiera także załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.

Na podstawie informacji kmdr ppor. Marcina Braszaka, BLMW


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.