Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Uzdatniacz powietrza ACLS poleci na ISS

Astronautyka, Strategia i polityka, 12 września 2018

Przygotowana przez grupę Airbus instalacja podtrzymywania życia, oczyszczająca powietrze i odzyskująca tlen (Advanced Closed Loop System, ACLS) jest gotowa do wystrzelenia z japońskiego kosmodromu Tanegashima. Astronauta Alexander Gerst zamontuje demonstrator nowej technologii Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ang. ISS, ros. MKS).

Po zainstalowaniu w ISS zespół ACLS OPS rozpocznie sześciotygodniową fazę wdrażania nowego urządzenia, podczas której jego działanie zostanie drobiazgowo sprawdzone. Po pomyślnym wdrożeniu ACLS rozpocznie pracę na pokładzie stacji, pozostając w użytku do końca 2019 / Zdjęcie: Airbus

Grupa Airbus wyśle na Międzynarodową Stację Kosmiczną nowy element systemu podtrzymywania życia (Life Support Rack). Ten zaprojektowany do działania w obiegu zamkniętym system – z tego względu nazwany ACLS (Advanced Closed Loop System) – powstał w laboratoriach spółki Airbus dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) jako demonstrator technologii oczyszczania powietrza i odzyskiwania tlenu dla potrzeb ISS (ACLS dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, 2018-03-21).

Załadowany do hermetycznej ładowni japońskiego bezzałogowego statku zaopatrzeniowego HTV-7, ACLS oczekuje obecnie na rozpoczęcie misji na kosmodromie Tanegashima. Start zaplanowano na 11 września, jednak ostatecznie przełożono go o kilka dni. Po dostarczeniu na ISS, urządzenie zostanie zainstalowane na stacji 2 listopada w mieszczącym amerykańskie laboratorium module Destiny przez astronautę ESA, a zarazem dowódcę stacji, Alexandra Gersta. Zastosowane w ACLS rozwiązania techniczne stanowią przełomowy krok w pracach nad systemami podtrzymywania życia w obiegu zamkniętym, niezbędnymi dla przetrwania uczestników misji kosmicznych wykraczających poza niską orbitę okołoziemską.

Powietrze na ISS charakteryzuje się wyższym stężeniem dwutlenku węgla niż atmosfera ziemska i wynosi ok. 0,4%. ACLS ma dodatkowo wesprzeć istniejący system podtrzymywania życia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w usuwaniu CO2 z powietrza, którym oddycha jej personel. Funkcję tę realizują dwa komponenty: jeden odpowiada za adsorpcję CO2 za pomocą Astrine (specjalnej żywicy aminowej), a sercem drugiego jest reaktor Sabatiera (przekształcający dwutlenek węgla przy udziale wodoru w metan i wodę).

Trzecim komponentem nowego urządzenia ESA jest elektrolizator zamieniający wodę w tlen i wodór. Uzyskiwany tą drogą tlen uzupełnia powietrze wewnątrz ISS, a wodór jest wykorzystywany przez poprzedni element procesu - reaktor Sabatiera.

Nadzorem i obsługą systemu ACLS zajmie się nowo utworzony zespół operacyjny z siedzibą w zakładach Airbus w niemieckim Friedrichshafen. Zespół operacyjny ACLS (ACLS OPS) wchodzi w skład sieci naziemnej obsługi ISS i bezpośrednio współpracuje z należącym do ESA centrum kontroli europejskiego laboratorium kosmicznego Columbus w Oberpfaffenhofen. 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.