Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kolejny etap poszukiwań ORP Orzeł zakończony

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 23 listopada 2018

Członkowie ekspedycji poszukiwawczej Santi Odnaleźć Orła zakończyli kolejny etap poszukiwania wraku okrętu podwodnego ORP Orzeł.

Członkowie 5. ekspedycji poszukiwawczej Santi Odnaleźć Orła, która pierwotnie wyruszyła pod koniec września / Zdjęcie: Santi Odnaleźć Orła

Piąta ekspedycja poszukiwawcza Santi Odnaleźć Orła wyruszyła pod koniec września (Santi Odnaleźć Orła po raz piąty, 2018-07-03). Tegoroczne poszukiwania miały być skoncentrowane w rejonie położonym 185 km od Szkocji i 370 km od wybrzeży Danii i prowadzone w ramach weryfikacji hipotezy tzw. friendly fire, według której 3 czerwca 1940 ORP Orzeł padł ofiarą bratobójczego ataku lotnictwa brytyjskiego.

Niestety, kilka dni po starcie członkowie ekspedycji podjęli decyzję o jej zakończeniu (Ekspedycja Santi Odnaleźć Orła przełożona na 2019, 2018-10-03). Powodem były niekorzystne warunki pogodowe, które nie pozwoliły na rozpoczęcie badań hydrograficznych, zmierzających do weryfikacji hipotezy.

Wstępnie założono, że ekspedycja zostanie przełożona na 2019. Jednakże, członkowie ekipy od początku listopada monitorowali pogodę w Danii, skąd pierwotnie planowano rozpocząć poszukiwania. Wraz z poprawiającymi się warunkami atmosferycznymi podjęto decyzję o wznowieniu ekspedycji i w dn. 13-19 listopada przeprowadzono kolejne badania na Morzu Północnym. Prace poszukiwawcze prowadzono przy falach nieprzekraczających 2 m.

W rezultacie udało się sprawdzić 43 założone pozycje, z czego 16 okazało się być nowymi, dotychczas niezidentyfikowanymi wrakami. Podczas tegorocznych badań członkowie ekspedycji przeszli trasę 1162 km, co w przyszłości pozwoli zawęzić obszar dalszych poszukiwań. 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.