Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Caio Duilio w służbie

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 06 kwietnia 2009

3 kwietnia w stoczni Muggiano, należącej do Fincantieri, odbyła się uroczystość przejęcia przez marynarkę wojenna Włoch drugiej i ostatniej fregaty przeciwlotniczej typu Orrizonte, Caio Duilio (D 554).

Zasadniczym uzbrojeniem włoskiego okrętu, o pełnej wyporności 7050 t i długości 153 m, jest system przeciwlotniczy/przeciwrakietowy PAAMS, uzbrojony w 32 rakiety Aster 30 i 16 rakiet Aster 15 startujących z pionowej wyrzutni Sylver A50 i współpracujących z radarem EMPAR. Uzbrojenie przeciwlotnicze wzmacniają 3 działa Otobreda 76 mm (2 z nich umieszczone z przodu nadbudówki i tworzą charakterystyczny znak rozpoznawczy tego typu jednostek) oraz dwie 20-mm armaty. Broń przeciwokrętowa to pociski TESEO Mk2/A, produkowane przez włoskie zakłady MBDA i wyrzutnia torped 2xMU90 Impact / Zdjęcie: Marina Militare

Wciągnięcie na maszt bandery Marina Militarne poprzedziło doposażenie jednostki i szereg testów morskich, weryfikujących sprawność działania głównych systemów okrętu - wodowanie fregaty nastąpiło w październiku 2007.

Caio Duilio jest drugim i ostatnim okrętem typu Orrizonte, zamówionym przez marynarkę włoską. Pierwszy tego typu okręt - Andrea Doria (D553) - został przyjęty do służby w ostatnich dniach grudnia 2007 (zobacz: Andrea Doria rozpoczyna służbę).

Obecnie przed Caio Duilio jest jeszcze szereg prób morskich systemów łączności, dowodzenia i uzbrojenia, przed osiągnięciem gotowości bojowej, co planowane jest za pół roku.

Jednostki tego typu są owocem współpracy przemysłowej Francji i Włoch. Pierwotnie planowano zbudowanie 8 fregat tego typu. Ostatecznie oba kraje zadowoliły się liczbą zmniejszona o połowę. Miejsce pozostałych zajmą podobne fregaty typu FREMM (zobacz np.: Włosi zamawiają 4 fregaty FREMM).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.