Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Caio Duilio w służbie

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 06 kwietnia 2009

3 kwietnia w stoczni Muggiano, należącej do Fincantieri, odbyła się uroczystość przejęcia przez marynarkę wojenna Włoch drugiej i ostatniej fregaty przeciwlotniczej typu Orrizonte, Caio Duilio (D 554).

Zasadniczym uzbrojeniem włoskiego okrętu, o pełnej wyporności 7050 t i długości 153 m, jest system przeciwlotniczy/przeciwrakietowy PAAMS, uzbrojony w 32 rakiety Aster 30 i 16 rakiet Aster 15 startujących z pionowej wyrzutni Sylver A50 i współpracujących z radarem EMPAR. Uzbrojenie przeciwlotnicze wzmacniają 3 działa Otobreda 76 mm (2 z nich umieszczone z przodu nadbudówki i tworzą charakterystyczny znak rozpoznawczy tego typu jednostek) oraz dwie 20-mm armaty. Broń przeciwokrętowa to pociski TESEO Mk2/A, produkowane przez włoskie zakłady MBDA i wyrzutnia torped 2xMU90 Impact / Zdjęcie: Marina Militare

Wciągnięcie na maszt bandery Marina Militarne poprzedziło doposażenie jednostki i szereg testów morskich, weryfikujących sprawność działania głównych systemów okrętu - wodowanie fregaty nastąpiło w październiku 2007.

Caio Duilio jest drugim i ostatnim okrętem typu Orrizonte, zamówionym przez marynarkę włoską. Pierwszy tego typu okręt - Andrea Doria (D553) - został przyjęty do służby w ostatnich dniach grudnia 2007 (zobacz: Andrea Doria rozpoczyna służbę).

Obecnie przed Caio Duilio jest jeszcze szereg prób morskich systemów łączności, dowodzenia i uzbrojenia, przed osiągnięciem gotowości bojowej, co planowane jest za pół roku.

Jednostki tego typu są owocem współpracy przemysłowej Francji i Włoch. Pierwotnie planowano zbudowanie 8 fregat tego typu. Ostatecznie oba kraje zadowoliły się liczbą zmniejszona o połowę. Miejsce pozostałych zajmą podobne fregaty typu FREMM (zobacz np.: Włosi zamawiają 4 fregaty FREMM).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.