Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Polski wkład w THEOS-2

Astronautyka, 04 grudnia 2018

Astri Polska rozpoczęła udział w programie THEOS-2, którego celem jest budowa satelitów obserwacji Ziemi dla rządu Tajlandii. Rozwiązania opracowane przez warszawską spółkę będą miały znaczenie dla funkcjonowania komputera pokładowego jednego z dwóch satelitów wchodzących w skład konstelacji. Start misji zaplanowano na 2020.

Wizualizacja satelity Astrobus-S. Satelita dla THEOS-2 zostanie skonstruowany w oparciu o jego konstrukcję / Ilustracja: Airbus

Program THEOS-2 zakłada skonstruowanie i umieszczenie na orbicie dwóch satelitów obserwacji Ziemi dla rządu Tajlandii – satelity wysokorozdzielczego oraz mniejszego satelity. Satelita wysokorozdzielczy zostanie dostarczony przez Airbus Defence and Space, natomiast mniejszy zostanie wyprodukowany przez Surrey Satellite Technology(spółkę córkę Airbus DS), a następnie zintegrowany i przetestowany w Tajlandii, przez tamtejszych inżynierów w ramach transferu technologii. Rola Astri Polska w projekcie polega na integracji środowiska testowego, które posłuży do walidacji oprogramowania obsługującego komputer pokładowy satelity wysokorozdzielczego.

Cieszymy się, że możemy współtworzyć kolejny ważny program kosmiczny. Dotychczas zaangażowani byliśmy głównie w programy europejskie, tym razem, po raz pierwszy w naszej historii użytkownikiem końcowym naszych rozwiązań będzie kraj spoza Europy, dokładnie Tajandia. Cyfrowe środowiska testowe są dla nas zagadnieniem dobrze znanym. W chwili obecnej pracujemy nad rozwiązaniami tego typu dla m.in.: misji JUICE, której celem będzie zbadanie Jowisza i jego lodowych księżyców – powiedział prezes Astri Polska Jacek Mandas (Astri Polska w programie JUICE, 2018-11-16).

Satelita wysokorozdzielczy umożliwi wykonywanie zdjęć o rozdzielczości do 50 cm i zostanie oparty o sprawdzoną konstrukcję platformy satelitarnej Astrobus-S. Platforma ta zostanie dopasowana do indywidualnych wymagań misji. Konstelacja THEOS-2 ma docelowo zastąpić satelitę obserwacyjnego THEOS pierwszej generacji, wyprodukowanego przez Airbus DS i umieszczonego na orbicie w 2008. Misja THEOS miała zakończyć się w 2014 jednak satelita jest nadal operacyjny i z powodzeniem przesyła dane na Ziemię (PeruSat-1 przesyła pierwsze zdjęcie, 2016-10-07).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra