Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Co dalej z kanadyjskimi OP?

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 03 stycznia 2019

Ministerstwo obrony Kanady zamierza zmodernizować cztery okręty podwodne typu Victoria i przedłużyć ich trwałość użytkową do l. 2030.

Marynarka wojenna Kanady dysponuje czterema konwencjonalnymi okrętami podwodnymi typu Victoria, które odkupiono w 1998 od Royal Navy. Brytyjczycy eksploatowali je w l. 1990-1994 jako OP typu Upholder. Okręty wycofano z linii na fali rozprężenia po zakończeniu Zimnej Wojny oraz podjęciu decyzji o zachowaniu w służbie tylko jednostek o napędzie atomowym / Zdjęcie: MO Kanady

Według dziennika Ottawa Citizen resort obrony Kanady zmienił założenia dotyczące dalszej eksploatacji okrętów podwodnych typu Victoria. Do niedawna uważano, że pierwsze jednostki tego typoszeregu zaczną opuszczać flotę ok. 2022. Według najnowszych założeń ministerstwa, będących wynikiem pogłębionych prac analitycznych, kanadyjskie OP będą mogły pozostać w służbie co najmniej do połowy l. 2020.

Kanadyjski resort obrony zamierza wykorzystać ten czas do opracowania szczegółowego planu modernizacji okrętów, która jednocześnie pozwoli wydłużyć ich trwałość użytkową do połowy l. 2030. Istotnym elementem tych prac będzie określenie konkretnych potrzeb modernizacyjnych i zestawienie ich z ofertą rynkową potencjalnych wykonawców oraz zdolnościami finansowanymi resortu.

Jako priorytety modernizacji kanadyjskich okrętów podwodnych wymienia się wyposażenie ich w nowe urządzenia obserwacyjne i system zarządzania walką, a także silniejsze uzbrojenie. Kanadyjczycy mogą również zdecydować się na montaż wydajniejszych elementów układu napędowego, co powinno zwiększyć długotrwałość misji i pozwolić na prowadzenie bardziej intensywnych działań operacyjnych w rejonach arktycznych (RCN o flocie OP, 2018-10-15). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.