Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Koniec dostaw Topoli-M

Strategia i polityka, 11 kwietnia 2009

Wczoraj odbyła się kolejna próba rakiety balistycznej Topol. Przy tej okazji poinformowano, że w 2009 zakończą się dostawy rakiet Topol-M na wyrzutniach mobilnych.

Rakieta RS-12M Topol została wystrzelona o 12:09 czasu moskiewskiego z kosmodromu Plesieck. Według oficjalnych informacji, jej głowica ćwiczebna osiągnęła cel na poligonie na Kamczatce z zadaną dokładnością. Powodzenie próby pozwoliło na przedłużenie resursu Topoli - rakiet będących podstawowym uzbrojeniem RWSN (Rakietnych wojsk strategiczeskowo naznaczenia) - na 22 lata.

Pierwotny resurs Topoli wynosił 10 lat. W związku z problemami finansowymi FR musi być jednak co roku przedłużany o kolejny rok. Rakieta, którą wystrzelono wczoraj została wyprodukowana w 1987 (Topole zostały oficjalnie przyjęte do uzbrojenia w 1988) i wycofana z uzbrojenia jednostki dywizji tejkowskiej w obwodzie iwanowskim w sierpniu 2007 (Topol w muzeum).

Topole-M będą stanowić uzbrojenie dwóch pułków dywizji tejkowskiej (pierwszy rozpoczął dyżur bojowy 10 grudnia 2006). Każdy z nich będzie dysponować 9 mobilnymi kompleksami startowymi. W 2009 rozpocznie się przezbrajanie jednostek RWSN na rakiety balistyczne RS-24 (Udany test RS-24). Planowane jest dostarczenie do końca 2009 łącznie 10 kompleksów z rakietami Topol-M i RS-24. Mimo kryzysu finansowego, plany dostaw dla RWSN mają zostać zrealizowane w całości (25% na broń jądrową). Jeden kompleks Topol-M kosztuje ponad 800 mln rubli.

Na bieżący rok zaplanowano wystrzelenie 14 rosyjskich strategicznych rakiet balistycznych różnych typów ((Do końca roku 65 Topoli-M w służbie). Wśród nich będzie 5 wycofanych z dyżurów bojowych rakiet, które mają wynieść na orbity okołoziemskie satelity różnych typów. Na jesień zaplanowano ćwiczenia RWSN na dużą skalę z udziałem dwóch dywizji rakietowych, dowodzone przez ministra obrony. Ćwiczona będzie m.in. współpraca z okręgami wojskowymi - moskiewskim, leningradzkim i nadwołżańsko-uralskim, których wojska będą ochraniać jednostki RWSN.

Dowódca RWSN gen. płk Nikołaj Sołowcow poinformował, że do 2019 pozostaną w uzbrojeniu kompleksy z rakietami RS-20W (Wojewoda-M). To największe rosyjskie rakiety balistyczne (przy masie 211 t mogą przenosić do 10, a nawet 16 niezależnie naprowadzanych głowic bojowych na odległość ponad 10 000 km), których wymiana na nowocześniejsze byłaby zbyt droga dla budżetu FR. Starsza odmiana Wojewody - RS-20B jest już ostatecznie wycofywana z dyżurów bojowych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.