Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

5 ofert na NKF

Lotnictwo wojskowe, Przemysł lotniczy, Strategia i polityka, 28 stycznia 2019

Szwajcarska armasuisse (agencja ds. zamówień wojskowych) otrzymała 25 stycznia oferty od 5 producentów wielozadaniowych samolotów bojowych, oferujących swoje produkty Schweizer Luftwaffe (wojskom lotniczym). Wstępne wymagania dotyczące Neues Kampfflugzeug (NKF, nowego wielozadaniowego samolotu bojowego) zostały opublikowane w marcu 2018 przez Federalny Departament Obrony, Ochrony Ludności i Sportu (DDPS), a zapytania ofertowe rozesłano na początku lipca ub.r.

NKF ma zastąpić w służbie szwajcarskie Tigery (na zdjęciu) i Hornety / Zdjęcie: Bartosz Głowacki

Jak już wcześniej informowano, do przetargu zgłoszono 5 samolotów: Boeing F/A-18E/F Super Hornet, Dassault Rafale, Eurofighter, Lockheed Martin F-35A i Saab Gripen E. Dotychczas swoją propozycję ujawnili tylko Szwedzi, którzy proponują Szwajcarom zakup 30 lub 40 nowych samolotów oraz pakiet offsetowy odpowiadający 100% wartości kontraktu. Pozostali konkurenci nie opublikowali na razie żadnych oświadczeń.

Piloci i personel służb inżynieryjno-lotniczych Schweizer Luftwaffe oraz specjaliści z armasuisse przeprowadzą próby symulatorów lotu oferowanych samolotów i zapoznają się z procedurami ich eksploatacji, obsługi technicznej i szkolenia personelu. Następnym etapem będzie ocena odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu, który producenci musieli wypełnić w ramach oferty. W tym samym czasie, od kwietnia do lipca 2019, samoloty zostaną poddane próbom naziemnym i w locie w bazie Payerne. Próby mogą obserwować wszyscy zainteresowani, w tym media i spotterzy, po wcześniejszej rejestracji.

Wyniki prób i analizy zostaną przekazane armasuisse, która oceni je we współpracy ze sztabem Schweizer Luftwaffe i służbami logistycznymi, a następnie sporządzi raporty techniczne, na bazie których w drugiej połowie 2020 zostanie dokonana ocena poszczególnych samolotów. Raporty te posłużą również do określenia wymaganej wielkości floty każdego typu statku powietrznego.

Następnie armasuisse przygotuje na tej podstawie drugie zapytanie ofertowe i przekaże je konkurentom. Po otrzymaniu odpowiedzi zostanie sporządzona ostateczna klasyfikacja, określająca zakup którego samolotu będzie najbardziej korzystny dla Schweizer Luftwaffe.

Ostateczna decyzja Rady Federalnej w sprawie zakupu NKF powinna zostać podjęta do końca 2020. Plan zakłada rozpoczęcie dostaw nowych samolotów w 2025 (Początek przetargu na NKF, 2018-07-10).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.