Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Australia chce kupić 155-mm haubice

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 23 maja 2019

Niespodziewana trzecia już pod rząd wygrana rządzącej Australią prawicowej koalicji liberałów i nacjonalistów – LPA i NPA w wyborach 18 maja 2019, wbrew sondażom wieszczącym zwycięstwo opozycyjnych labourzystów (ALP) – sygnalizuje umocnienie pozycji premiera Scotta Morrisona, ale także implikuje realizację jego zapowiedzi zbrojeniowych. Jedną z nich jest ponowne uruchomienie programu zakupów samobieżnych armatohaubic kal. 155 mm.

Polski przemysł mógłby zaoferować Australii 155-mm sah Krab / Zdjęcie: HSW

Poprzedni projekt wyposażenia australijskich wojsk lądowych w samobieżne haubice standardowego kalibru 155 mm w ramach przedsięwzięcia określanego jako Project Land 17, został skreślony w 2012 na fali cięć wydatków obronnych. Obecny program modernizacji – Project Land 8112 Protected Mobile Fires przewiduje nabycie 30 haubic, które powinny być budowane na miejscu w Australii w Geelong w stanie Victoria, na południe od Melbourne.

Zwycięscy w obecnych majowych wyborach liberałowie deklarują uruchomienie produkcji samobieżnych haubic przed końcem sezonu 2022-2023. Wyraźnie zadeklarował to w swoim przedwyborczym wystąpieniu premier Morrison. Jego minister przemysłu zbrojeniowego Linda Reynolds zapowiedziała pozyskanie haubic w trybie tak zwanego inteligentnego zakupu, co przekłada się na redukcję kosztów przeprowadzenia przetargu, wsparcie rozwoju własnego przemysłu zbrojeniowego i nade wszystko elastyczność w podejmowaniu decyzji finansowych. Reynolds w swoim przedelekcyjnym wystąpieniu politycznym przedstawiła program wyposażenia wojsk australijskich w samobieżne haubice jako element programu Australia przede wszystkim. Sygnalizuje to wszystkim starającym się o przyszły kontrakt konieczność ścisłego współdziałania z partnerami biznesowymi  i przemysłowymi na miejscu.

Czy Huta Stalowa Wola i PGZ zdecydują się na rywalizację w Australii? Warto przypomnieć, że Grupa WB– twórca cyfrowego systemu kontroli ognia haubic Krab (wspomaganego danymi z bsl FlyEye) już przetarła australijskie szlaki m.in. za pomocą swoich Warmate, dobrze przyjętych na Antypodach (Grupa WB na Antypodach, 2017-11-02).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.