Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rosyjski eksport uzbrojenia wg ONZ

Przemysł zbrojeniowy, Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 04 czerwca 2019

ONZ opublikowała dane dotyczące obrotu bronią i sprzętem wojskowym za 2018, przekazane do Rejestru zbrojeń konwencjonalnych (UN Register of Conventional Arms, UNROCA) przez Federację Rosyjską. Rejestr nie zawiera wielu szczegółowych danych, na przykład typów uzbrojenia, ale ich uzupełnienie jest możliwe na podstawie informacji z innych źródeł. Trzeba jednak zaznaczyć, że podobnie jak w przypadku innych państw (Ukraiński eksport wg ONZ, 2019-05-19), dane dostarczane do ONZ przez FR są mało wiarygodne i nie zawierają informacji o wielu dostawach uzbrojenia opisywanych przez media, choćby do Syrii czy Iraku, a nawet Egiptu i Algierii.

Według Rejestru, uzupełnionego o inne źródła, FR dostarczyła Wietnamowi 64 czołgi podstawowe T-90S (Kolejne T-90S w Wietnamie, 2019-02-23) i 2 wozy zabezpieczenia technicznego BREM-1A. Do Azerbejdżanu trafiło 40 wozów opancerzonych BMP-3. Z kolei Kazachstan odebrał 24 wyrzutnie rakiet ziemia-ziemia TOS-1A.

W ramach realizacji kontraktu z 2015 Rosja dostarczyła Kazachstanowi w 2018 cztery myśliwce Su-30SM. Dwa z nich przyleciały z Irkucka do 604. Bazy lotniczej 25 grudnia 2018. Od tego dnia Kazachstan dysponuje 12 Su-30SM / Zdjęcie: MO Kazachstanu

Kilka państw odebrało wyprodukowane w FR samoloty i śmigłowce wojskowe. Myśliwce trafiły do Angoli (6 Su-30K), ChRL (10 Su-35) i Kazachstanu (4 Su-30SM). Z kolei szkolno-bojowe Jak-130 odebrał Laos (4) i Mjanma (6). Śmigłowce Mi-35M Rosjanie dostarczyli Kazachstanowi (4), Nigerii (2) i Pakistanowi (4). Tajlandia odebrała zaś 2 Mi-17W5).

FR eksportowała też pociski rakietowe, w tym do przenośnych lub mobilnych kompleksów przeciwlotniczych. Pociski Igła-S lub podobnego typu otrzymał Bahrajn (264) i Indie (80). ChRL odebrała natomiast uzbrojenie lotnicze do wielozadaniowych myśliwców Su-35 (72 pociski), a Indie 1250 przeciwpancernych pocisków kierowanych (zapewne przede wszystkim Refleks-M).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra