Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Bramki ABC na Lotnisku Chopina

Lotnictwo cywilne, Służby państwowe, 27 czerwca 2019

Dzisiaj, 27 czerwca, uruchomiono na Lotnisku Chopina bramki ABC, służące do automatycznej odprawy granicznej. Dzięki nim pasażerowie podróżujący z i do Warszawy mogą dokonywać samodzielnej odprawy granicznej bez kontaktu z funkcjonariuszem Straży Granicznej. Dotychczas, na żadnym lotnisku w Polsce nie stosowano takiego rozwiązania.

Na Lotnisku Chopina oddano 10 bramek ABC dla pasażerów odlatujących i 10 bramek dla pasażerów przylatujących ze strefy Non Schengen / Zdjęcie: Lotnisko Chopina

Bramka ABC (ang. Automated Border Control), to automatyczna bramka wykorzystywana do odprawy granicznej. Z bramek ABC mogą korzystać pełnoletni podróżni, będący obywatelami Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii, posiadający paszporty biometryczne, jak również Polacy posiadający polskie biometryczne dowody osobiste.

Na Lotnisku Chopina oddano 10 bramek dla pasażerów odlatujących i 10 bramek dla pasażerów przylatujących ze strefy Non Schengen, odprawianych na górnym poziomie przylotów. Dzięki samodzielnej formie kontroli paszportowej zwiększyła się przepustowość odpraw granicznych, ponieważ skrócił się czas samej odprawy - kontrole za pomocą bramek biometrycznych trwają z reguły kilkanaście sekund.

Pasażer odprawiający się w bramce ABC w pierwszej kolejności skanuje swój dokument, przykładając go do czytnika, co zapoczątkuje procedurę kontroli granicznej. Wtedy następuje otwarcie drzwi wejściowych do bramki, a podróżny musi wejść do środka. Następnie bramka dokonuje weryfikacji biometrycznej pasażera – automatycznie porówna dane zawarte w chipie biometrycznym dokumentu z wizerunkiem twarzy podróżnego i potwierdzi, czy osoba przedstawiająca dokument do odprawy jest jego właścicielem.

Bramki ABC połączone są z bazami danych, które obsługuje Straż Graniczna, co z kolei pozwola wykryć m.in. czy podróżny widnieje w bazach danych np. jako osoba poszukiwana lub osoba, która stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego i porządku publicznego. Po pozytywnej weryfikacji otwierają się drzwi wyjściowe i pasażer może opuścić bramkę. Nad procesem automatycznej odprawy granicznej stały nadzór sprawuje funkcjonariusz Straży Granicznej.

Inwestycja została zrealizowana dzięki współpracy Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Komendy Głównej Straży Granicznej, Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej i Lotniska Chopina w Warszawie (Lato 2019 na Lotnisku Chopina, 2019-03-29).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.