Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Polski system dla Copernicusa

Astronautyka, 02 lipca 2019

System satelitarnego monitoringu lodu na wodach śródlądowych w Europie opracowany przez Astri Polska zostanie wdrożony jako nowa funkcjonalność programu satelitarnych obserwacji Ziemi Copernicus. Skorzystają z niego m.in. służby odpowiedzialne za zarządzanie kryzysowe. Będzie to pierwsze tego typu rozwiązanie dla programu Copernicus opracowane przez spółkę z Polski.

System Astri Polska umożliwi monitorowanie pokrywy lodowej na wodach śródlądowych Europy w oparciu o dane programu Copernicus pozyskane przez satelitę optycznego Sentinel-2 / Ilustracja: ESA

System Astri Polska umożliwi monitorowanie pokrywy lodowej na wodach śródlądowych Europy w oparciu o dane programu Copernicus pozyskane przez satelitę optycznego Sentinel-2. Algorytmy będą działać w pełni automatycznie, a przetworzenie danych odbywać będą się w czasie zbliżonym do rzeczywistego. Oznacza to, że w możliwie najkrótszym czasie, nowo pozyskane dane przez satelitę będą dostępne w postaci produktów w systemie. Monitoringiem objęte zostaną wody śródlądowe znajdujące się w bazie Europejskiej Agencji Środowiska EU-Hydro, tj. rzeki i kanały o szerokości powyżej 50 m i zbiorniki wodne o szerokości powyżej 100 m, lub powierzchni powyżej 1 ha. Usługa będzie darmowa i ogólnodostępna dla użytkowników na całym świecie. Zatory lodowe na rzekach i zbiornikach wodnych, to jedna z głównych przyczyn występowania powodzi w Europie w okresie zimowym. Dzięki wykorzystaniu danych satelitarnych, służby i instytucje odpowiedzialne za gospodarkę wodną mogą dysponować informacją o stanie wód dla dużego obszaru terenu, w krótkim czasie po wykonaniu zdjęcia.

Nasz system zostanie opracowany w ramach projektu CoSIMS (Copernicus Snow & Ice Monitoring Service), którego celem jest stworzenie narzędzi do satelitarnego monitoring śniegu i lodu w krajach europejskich. Rozwiązania te zostaną włączone do serwisu monitorowania obszarów lądowych europejskiego programu satelitarnych obserwacji Ziemi Copernicus. Projekt CoSIMS potrwa 2 lata, jednak nasz system musi być w pełni operacyjny do końca roku – powiedziała Beata Weintrit, koordynator projektu CoSIMS po stronie Astri Polska.

Program Obserwacji Ziemi Copernicus to inicjatywa realizowana przez Unię Europejską we współpracy z Europejską Agencją Środowiska (EEA). Projekt CoSIMS realizowany jest przez konsorcjum w składzie: Magellium (lider), Astri Polska, CESBIO (Le Centre d'Etudes Spatiales de la BIOsphère) i Meteo-France na rzecz Europejskiej Agencji Środowiska (EEA).

Głównym celem programu jest wypracowanie metod zdalnego monitorowania stanu środowiska. System opracowany przez Astri Polska to tzw. serwis geoinformacyjny, czyli automatyczna usługa dostarczająca użytkownikom określone produkty informacyjne na bazie np. przetworzonych zdjęć satelitarnych, z której można korzystać z poziomu przeglądarki internetowej.

Powszechne wykorzystanie usług informacyjnych programu Copernicus ma przyczynić się do skuteczniejszego zarządzania zasobami środowiska. W ub. r. Astri Polska opracowała podobny system do monitoringu lodu na rzekach w Polsce w ramach projektu EO4EP (Earth Observations for Eastern Partnership) realizowanego na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej i Banku Światowego. W przypadku projektu CoSIMS rozwiązania opracowane przez warszawską spółkę będą o wiele bardziej kompleksowe (Copernicus coraz bardziej potrzebny , 2019-06-04).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.