Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Początek Aviation Detachment 19-3

Lotnictwo wojskowe, 12 lipca 2019

9 lipca w Powidzu rozpoczęło się drugie w tym roku polsko-amerykańskie szkolenie lotnicze i spadochronowo-desantowe w ramach rotacji Aviation Detachment 19-3, które ma potrwać do 24 lipca.

Ze strony amerykańskiej w letnim Aviation Detachment 19-3 bierze udział ponad 100 żołnierzy z 37. eskadry lotnictwa transportowego z Ramstein i trzy transportowce C-130J-30 / Zdjęcie: Luiza Wawrzyniak-Kozera

Przez dwa tygodnie ponad 100 żołnierzy z 37. eskadry lotnictwa transportowego (37th Airlift Squadron)  z Ramstein będzie ćwiczyć razem z polskimi żołnierzami z 33. Powidzkiej Bazy Lotnictwa Transportowego (PBLTr.), 6. Brygady Powietrznodesantowej i 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.

Szkolenie zainaugurowała odprawa organizacyjna, podczas której amerykańskich żołnierzy powitał nowy dowódca 33. PBLTr., płk pil. Krzysztof Szymaniec, który 1 lipca br. przejął dowodzenie od płk pil. Grzegorza Kołodziejczyka.

Polskie i amerykańskie załogi będą ćwiczyć loty w ugrupowaniu taktycznym, zrzuty personelu i ładunków, lądowania na powierzchni nieutwardzonej, loty z wykorzystaniem gogli noktowizyjnych, taktyczny załadunek i rozładunek ładunków na powierzchniach utwardzonych i nieutwardzonych, a także zrzut ładunków ciężkich.

Zadania będą realizowane przy użyciu trzech amerykańskich C-130J-30 i dwóch polskich C-130E podczas dziennych i nocnych lotów w polskiej przestrzeni powietrznej, ze szczególnym uwzględnieniem poligonu w Toruniu, lotniska w Inowrocławiu i Pustyni Błędowskiej.

Zwieńczeniem szkolenia mają być tradycyjne zawody w precyzyjnym lądowaniu i precyzyjnym zrzucie ładunku, zaplanowane na 23 lipca br.

Głównym celem ćwiczeń, podobnie jak poprzednich edycji Aviation Detachment (AvDet), jest wzmocnienie szeroko pojętego współdziałania jednostek lotniczych, powietrznodesantowych i zabezpieczających w procesie planowania i realizacji operacji transportowych w oparciu o procedury NATO, ujednolicanie obowiązujących procedur, podnoszenie kwalifikacji, doskonalenie umiejętności i wymiana doświadczeń.

Komponent lotniczy Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, tzw. Aviation Detachment, stacjonuje w naszym kraju na stałe na podstawie polsko-amerykańskiego porozumienia z 13 czerwca 2011. W Łasku tworzy go stała grupa około 20 amerykańskich żołnierzy: pilotów, techników i specjalistów odpowiedzialnych za logistykę i łączność, która wzrasta do około 200 osób podczas cyklicznie odbywających się szkoleń, w których zwykle biorą udział wydzielone siły z amerykańskich jednostek wyposażonych w samoloty C-130 i F-16.

W ramach AvDet załogi amerykańskich Herculesów odwiedzają Powidz regularnie od lutego 2013, zwykle dwa razy w roku. Do 2017 szkolenia obywały się najczęściej w marcu i październiku, natomiast od ubiegłego roku są prowadzone wiosną i latem. Obecna rotacja AvDet 19-3 jest już 14. w historii 3. SLTr. Poprzednie szkolenie AvDet 19-1 trwało w Powidzu od 1 do 29 marca 2019 (Aviation Detachment 19-1 zrealizowane, 2019-04-05).

Na podstawie informacji Marcina Sigmunda


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.