Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wystartował AvDet 19-1

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 07 marca 2019

Wieczorem 1 marca do 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu – wchodzącej w skład 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego – przyleciało blisko 100 amerykańskich żołnierzy ze 181. eskadry lotnictwa transportowego 136. skrzydła lotnictwa transportowego (181st Airlift Squadron, 136th Airlift Wing) stacjonującej w Fort Worth w Teksasie. Przez najbliższe cztery tygodnie będą oni uczestniczyli we wspólnym szkoleniu lotniczym i spadochronowo-desantowym prowadzonym z polskimi żołnierzami w ramach Aviation Detachment 19-1 (AvDet).

W Powidzu rozpoczęło się polsko-amerykańskie szkolenie lotnicze i spadochronowo- desantowe prowadzone w ramach Aviation Detachment 19-1 / Zdjęcie: Luiza Wawrzyniak-Kozera 

Ze strony polskiej w szkoleniu wezmą udział żołnierze z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego (BLTr.), 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, 12. Dywizji Zmechanizowanej, 6. Brygady Powietrznodesantowej i wydzielone pododdziały z jednostek specjalnych. W pierwszej w tym roku rotacji AvDet 19-1 ma być używanych pięć Herculesów: trzy amerykańskie C-130H2 i dwa polskie C-130E.
Podczas trwających do 29 marca br. ćwiczeń zaplanowano m.in. loty w ugrupowaniach taktycznych, zrzuty personelu i ładunków, lądowania na nawierzchni nieutwardzonej, a także loty z wykorzystaniem okularowych wzmacniaczy obrazu. Zadania mają być realizowane zarówno w dzień, jak i w nocy w polskiej przestrzeni powietrznej, ze szczególnym uwzględnieniem poligonów: drawskiego i toruńskiego.

Głównym celem polsko-amerykańskiego szkolenia jest dopracowywanie i ujednolicanie obowiązujących procedur, a także podnoszenie kwalifikacji. Na zakończenie ćwiczeń, w ostatnim tygodniu marca, zaplanowano tradycyjne zawody, w których polskie i amerykańskie załogi będą rywalizowały w celności zrzutu ładunków i precyzji lądowań.

Komponent lotniczy Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, tzw. Aviation Detachment, stacjonuje w naszym kraju na stałe na podstawie polsko-amerykańskiego porozumienia z 13 czerwca 2011. W Łasku tworzy go stała grupa około 20 amerykańskich żołnierzy: pilotów, techników i specjalistów odpowiedzialnych za logistykę i łączność, która wzrasta do około 200 osób podczas cyklicznie odbywających się szkoleń, w których zwykle biorą udział wydzielone siły z amerykańskich jednostek wyposażonych w C-130 i F-16.

W ramach AvDet załogi amerykańskich Herculesów odwiedzają Powidz regularnie od lutego 2013, zwykle dwa razy w roku – wiosną i jesienią (od 2018 wiosną i latem). Obecna rotacja AvDet 19-1 jest już 13. w historii 3. SLTr. Poprzednie szkolenie AvDet 18-4 odbyło się w Powidzu w dn. 30 lipca – 14 sierpnia 2018 (Zakończenie Aviation Detachment 18-4, 2018-08-20).

Na podstawie informacji Marcina Sigmunda


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.