Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Fiodor wrócił na Ziemię

Astronautyka, 07 września 2019

Dziś o 3:32 czasu lokalnego w Kazachstanie, 147 km na południowy wschód Żezkazganu, wylądowała kapsuła satelity Sojuz MS-14 (Sojuz z Fiodorem na pokładzie, 2019-08-22) z rosyjskim antropomorficznym robotem Fiodor (Skybot F-850, FEDOR — Final Experimental Demonstration Object Research). Procedura powrotu na Ziemię została zrealizowana bez problemów.

Kapsuła Sojuza MS-14 z robotem Fiodor ląduje w Kazachstanie / Zdjęcie: Roskosmos

Niecałe 3 godziny wcześniej pojazd odłączył się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (MSK). Był z nią połączony od 27 sierpnia 2019. Połączenie udało się dopiero w drugiej próbie. Pierwsza próba, 24 sierpnia, nie powiodła się (Nieudane połącznie MS-14 z MSK, 2019-08-24) z przyczyn technicznych (awarii jednego ze wzmacniaczy sygnałów systemu Kurs).

W satelicie Sojuz MS-14 zastosowano zmodernizowany system sterowania i nawigacji w fazie powrotu na Ziemię. Dotychczasowy system analogowy został zastąpiony cyfrowym na bazie urządzenia BIUS (blok integrowania prędkości kątowych). Opracowała go korporacja rakietowo-kosmiczna Energija im. S.P. Korolowa.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra