Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Początek testów NASAMS dla Litwy

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 10 października 2019

W ostatnich dnia września rozpoczęły się testy odbiorcze zestawu przeciwlotniczego NASAMS II przeznaczonego dla Litwy. Potrwają one do lutego 2020. Do końca przyszłego roku uzbrojenie ma trafić do wyposażenia Karines Oro Pajegos (KOP, wojsk lotniczych Litwy).

Baterie NASAMS II trafią do Batalionu Obrony Powietrznej KOP / Zdjęcie: MO Litwy

W ramach pierwszego etapu prób specjaliści z Litwy sprawdzają komponenty zestawu w zakładach Kongsberga. Następnie przeprowadzone zostaną testy w warunkach poligonowych, podczas których zostaną zweryfikowane zdolności bojowe systemu i jego komponenty: pociski rakietowe, wyrzutnie, radary, sensory optoelektroniczne, a także stopień zintegrowania z pojazdami i systemami dowodzenia i łączności. Jak informuje Ministerstwo Obrony Litwy, sprawdzone zostaną także komponenty do integracji NASAMS II z litewskimi zestawami RBS-70.

Prowadzone próby są wynikiem umowy zawartej 26 października 2017 pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej Litwy a Kongsbergiem. Na jej podstawie Litwini nabędą dwie baterie NASAMS II. Większość komponentów będzie nowo wyprodukowana. Wyjątkiem są wyrzutnie, które wcześniej były eksploatowane przez Forsvaret (Norweskie Siły Zbrojne). Wartość umowy wyniosła 110 mln euro, wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym (Litwa dozbraja NASAMS, 2018-12-28).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra