Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Problemy z czeskimi Pandurami

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 14 listopada 2019

Skalę problemu przedstawili czescy generałowie, podczas spotkania z przedstawicielami parlamentu. Niesprawnych ma być 21 z 72 wież RCWS-30 zamontowanych w bojowych wozach piechoty Pandur II.

Czeskie Siły Zbrojne eksploatują 107 kto Pandur II / Zdjęcie: MO Czech

Zdaniem Czechów za taki stan rzeczy odpowiada producent wież, izraelski koncern Rafael. Problem wynika z braku części zamiennych. Notowane są opóźnienia dostaw urządzeń celowniczych do RCWS-30, sięgające 19 miesięcy. Kolejna wada to wadliwe działanie wieży w niskiej temperaturze.

W związku z tymi problemami Ministerstwo Obrony Czech przygotowuje nową umowę dotyczącą wsparcia obsługi Pandurów przez kolejne cztery lata. Jej szacowana wartość to 2,39 mld koron (nieco ponad 400 mln zł). Podpisanie umowy jest spodziewane w najbliższych miesiącach. Przedstawiciele sił zbrojnych liczą, że kontrakt zapewni utworzenie niezbędnego zapasu części zamiennych i zapewnienie odpowiednio wysokiej gotowości bojowej transporterów.

Czeskie Siły Zbrojne eksploatują 107 kołowych transporterów opancerzonych Pandur II w sześciu różnych wariantach. W 2015 zamówiono kolejne 20 pojazdów, które trafią do sił zbrojnych w 2020. Pojazdy są wytwarzane w zakładach Czechoslovak Group, będących jedynym podmiotem w tej części Europy, mającym kompetencje do produkcji i obsługi Pandurów (Dodatkowe Pandury II dla Czech, 2015-08-24).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.