Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zmarł Romuald Koperski

Pożegnania, Ludzie, Lotnictwo cywilne, 25 listopada 2019

W sobotę 23 listopada choroba nowotworowa pokonała ostatecznie Romualda Koperskiego – pomysłodawcę i organizatora lotu samolotem An-2 trasą Bolesława Orlińskiego i Leonarda Kubiaka Warszawa-Tokio-Warszawa z 1926. Za swoje zaangażowanie w sprawy lotnictwa i za konsekwencję w realizacji powtórzenia w 2019 wyczynu tamtej dwójki polskich lotników po 93 latach – Kapituła Błękitnych Skrzydeł przyznała mu to najwyższe honorowe wyróżnienie 26 lipca 2019. Zdążyliśmy mu je wręczyć, choć nie bezpośrednio, ponieważ stan jego zdrowia gwałtownie się już pogarszał.

Romuald Koperski – drugi od lewej przed odlotem z warszawskiego lotniska na Babicach – 27 maja 2019 / Zdjęcie: via A. Szymczak

Koperski był człowiekiem czynu i przygody. Był dyplomowanym muzykiem, który pobił rekord Guinessa, grając na fortepianie przez 103 godziny! Był podróżnikiem, dziennikarzem, żeglarzem, przewodnikiem po Syberii, gdzie wspierał rodziny z polskimi korzeniami. Był nurkiem, myśliwym. Ale także pilotem. W wieku 35 lat wyszkolił się na Zlinie 42. Był także pomysłodawcą lotu szlakiem Orlińskiego i Kubiaka nad Rosją do Nipponu i jego stolicy. Początkowo zamierzał wyruszyć w latach 90. ubiegłego stulecia ultralekkim samolotem JK-12. W 2017 pojawiła się szansa uzyskania zgody na przelot nad ogromnymi obszarami Rosji na Daleki Wschód. Koperski wraz z dr. Wiesławem Jaroszewiczem nabył Ana-2 o znakach rejestracyjnych SP-AOM, którym zamierzano wyruszyć w drogę latem 2018. W końcu po wielu perypetiach i pokonaniu niezliczonych przeszkód start z Warszawy, jak w 1926, zaplanowano na 28 maja 2019.

Koperski był na pokładzie. Jednak już na mecie pierwszego etapu w Kownie musiał zrezygnować. Liczył, że przed końcem rajdu uda mu się dołączyć do załogi w Tokio. Niestety było to już niemożliwe (Załoga Koperskiego powróciła do kraju, 2019-07-26).

Odszedł człowiek lotnictwa, który nie znał pojęcia - przeszkoda nie do pokonania. Odszedł pokonany przez coś, przeciwko czemu jego niezwykła energia, pomysłowość i żywiołowość nie wystarczyły…


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra