Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Dyżur wojskowego Sokoła w Tatrach

Lotnictwo wojskowe, Służby państwowe, 03 grudnia 2019

W związku z corocznym przeglądem technicznym śmigłowca Sokół należącego do Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego od 30 listopada dyżur w Zakopanem pełni załoga i śmigłowiec W-3WA SAR z 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego.

Zgodnie z planem wojskowy Sokół wraz z wojskową załogą lotniczą i ratownikami TOPR ma pełnić dyżur w Zakopanem do 8 grudnia br. / Zdjęcie: por. Karol Borkowski

Dyżur wystawia 2. Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza wspierana przez 33. i 8. Bazę Lotnictwa Transportowego, a wojskowy śmigłowiec wraz z wojskową załogą lotniczą i obsadą ratowników TOPR stacjonuje w Wojskowym Ośrodku Szkoleniowo-Kondycyjnym na Groniku.

Dwie pierwsze akcje z udziałem wojskowego Sokoła zostały przeprowadzone w Tatrach już w niedzielę i uratowano w nich łącznie trzy osoby: kobietę z urazem nogi i dwóch taterników w stanie zagrożenia życia.

Przegląd należącego do TOPR Sokoła rozpoczął się 18 listopada br. i jak wówczas poinformowano jego zadania w razie potrzeby miał przejąć śmigłowiec polskiego Lotniczego Pogotowia Ratunkowego lub jego słowackiego odpowiednika, co jednak wiązało się z wydłużonym czasem dolotu i innymi ograniczeniami. 23 listopada br. należący do Air – Transport Europe słowacki śmigłowiec został użyty przez ratowników TOPR podczas akcji pomocy turyście porwanemu przez lawinę śnieżną pod Rysami, transportując poszkodowanego ze złamaną nogą do szpitala w Zakopanem.

Wojskowy Sokół wraz z załogą ma pozostać w dyspozycji TOPR do planowanego zakończenia przeglądu TOPR-owskiego Sokoła, czyli do 8 grudnia br.

Praktyczna współpraca 3. SLTr. i TOPR rozpoczęła się w maju br. wspólnym szkoleniem w wykonywaniu lotów ratowniczych w górach (Wojskowe loty ratownicze w Tatrach, 2019-06-01).

Na podstawie informacji Marcina Sigmunda


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.