Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nitro-Chem zapowiada zagraniczną ekspansję

Przemysł zbrojeniowy, 20 grudnia 2019

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy bydgoskie przedsiębiorstwo umocniło się na pozycji lidera polskiej zbrojeniówki w zakresie eksportu. Materiały produkowane przez Nitro-Chem trafiały nie tylko na europejskie rynki, ale także do Azji czy Stanów Zjednoczonych Ameryki. W 2019 strona amerykańska potwierdziła dalszą współpracę i zamówienie w kolejnych latach.

/ Zdjęcie: Nitro-Chem

Ważnym wydarzeniem dla rozwoju Nitro-Chemu było uruchomienie w mijającym roku linii produkcyjnej bomb Mk 82 (na zdjęciu). Do Sił Powietrznych trafiło już 200 tego typu bomb, stanowiących uzbrojenie wielozadaniowych samolotów bojowych F-16C/D Block 52+. Bomby Mk 82 używane są przez niemal wszystkie wojska państw należących do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Spółka liczy więc na możliwość eksportu bomb na rynki zagraniczne.

Sukces przyniosły także prace badawcze nad pierwszym polskim małowrażliwym materiałem K-43. Pocisk wypełniony środkiem minimalizującym skutecznie ryzyko niezamierzonej detonacji, otrzymał we wrześniu 2019 branżową nagrodę Defender.

Mijający rok był rekordowy także pod względem wydatków na modernizację przedsiębiorstwa. Remonty i rozbudowa kosztowały ponad 30 mln zł. Powstały m.in. dodatkowe stacje węglowe, które eliminują substancje organiczne ze ścieków produkcyjnych przekazywanych do oczyszczania.

Rok 2019 stanowił ważny impuls w rozwoju spółki. Nie zwalniamy tempa. Planujemy kolejne projekty modernizacyjne i badawcze. Chcemy zadebiutować także na nowych rynkach – mówi Krzysztof Kozłowski, prezes zarządu Zakładów Chemicznych Nitro-Chem.

W 2020 produkty powstające w bydgoskim Nitro-Chemie mają pojawić się m.in. w RPA, Tajwanie czy Arabii Saudyjskiej. Spółka liczy także na zwiększenie dostaw amunicji dla polskiej armii, w tym pocisków do samobieżnego moździerza M120K Rak. Nitro-Chem chce utrzymać także wysoki poziom wydatków na modernizację i unowocześnianie zaplecza technologicznego oraz infrastrukturalnego (Bomby Mk 82 przekazane Siłom Powietrznym , 2019-08-27).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.