Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Bartolomeo na MSK

Astronautyka, 23 stycznia 2020

Wyprodukowana przez Airbusa platforma Bartolomeo stworzy nowe możliwości prowadzenia badań na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zarezerwowała właśnie pierwsze miejsce na instalację na jej pokładzie norweskiego instrumentu, który posłuży do monitorowania gęstości plazmy w atmosferze ziemskiej.

Bartolomeo pomieści do 12 różnych modułów badawczych, zasilając je energią i zapewniając transmisję danych na Ziemię / Ilustracja: Airbus  

Platforma Bartolomeo (nazwana tak na cześć młodszego brata Krzysztofa Kolumba) znajduje się obecnie w zakładzie Airbusa w Bremie w końcowej fazie przygotowań do wyniesienia w przestrzeń kosmiczną. W kierunku ISS poleci już w marcu 2020. Została budowana na zasadach komercyjnych przy użyciu własnych funduszy przez Airbusa i będzie obsługiwana we współpracy z ESA.

Platforma pomieści do 12 różnych modułów badawczych, zasilając je energią i zapewniając transmisję danych na Ziemię. Nadaje się do wielu eksperymentów. Ze względu na wyjątkową pozycję platformy po jej montażu na MSK – z bezpośrednim widokiem Ziemi z odległości 400 km – umożliwi ona obserwację Ziemi, w tym pomiary stężenia gazów w atmosferze (np. dwutlenku węgla), a pozyskane dzięki temu dane będą przydatne w działaniach na rzecz ochrony klimatu lub dla prywatnych dostawców usług informacyjnych.

 Pierwszym urządzeniem, które zostanie zamontowane na Bartolomeo, będzie sonda Langmuir Multi-Needle (m-NLP). To przyrząd przygotowany przez Uniwersytet w Oslo i norweską firmę Eidsvoll Electronics, służący do pomiaru gęstości plazmy w jonosferze. Dzięki stosunkowo niskiej orbicie ISS przelatuje w pobliżu obszarów jonosfery cechujących się największą gęstością plazmy. m-NLP będzie pierwszym na świecie instrumentem zdolnym do monitorowania zmian gęstości plazmy jonosferycznej z dokładnością przestrzenną poniżej 1 metra. Pozwoli gromadzić cenne dane z jonosfery równikowej i na średnich szerokościach geograficznych, co umożliwi badanie procesów dynamicznych w tych regionach z niespotykaną dotąd szczegółowością. Norweskie urządzenie zmapuje plazmę w atmosferze otaczającej cały glob.

Projekt jest finansowany ze środków programu ESA PRODEX i wspierana przez Zarząd ESA do spraw badań załogowych i zdalnych (ESA Directorate Human & Robotic Exploration). Sonda została zaplanowana do wyniesienia w przestrzeń okołoziemską w październiku 2020 podczas misji zaopatrzeniowej dla MSK o numerze NG-14. Będzie pierwszym urządzeniem zainstalowanym na platformie Bartolomeo poza będącym częścią MSK europejskim modułem Columbus (Starliner wylądował po nieudanej misji, 2019-12-22, Nieudane połącznie MS-14 z MSK, 2019-08-24).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.